Orestes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
22.14, 1 Kasım 2014 tarihinde Nanahuatl (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 14823078 numaralı sürüm (+kaynaksız)
Erinyeler tarafından kovalanan Orestes'in pişmanlığı, William-Adolphe Bouguereau tablosu

Orestes (Yunanca Ὀρέστης), Truva Savaşı'nda savaşan Miken kralı Agamemnon ve Klytemnestra'nın oğludur. Çılgınlığı ve arınması, birçok Antik Yunan oyununa ve efsanesine konu olmuştur.

İsmin kökeni

Orestes, Yunanca oreivates ("ορειβάτης") kelimesinden gelir. Anlamı dağcı'dır. Metaforik anlamda ise dağları fethedebilen olarak kullanılır.

Homeros'un Hikayesi

Homeros'un hikâyesinde Orestes, Tantalus ve Niobe ile doğrudan akraba olan Atreus'un lanetli evinin bir üyesidir. Truva Savaşı'na giderken iyi bir rüzgar için tanrıça Artemis'e dua eden Agamemnon, tanrıçanın işareti ile kızı İphigenie'yi kurban etmek ister, ancak karısı buna karşı çıkar. Yine de kararından vazgeçmeyen Agamemnon, kızını kurban ederken kızı tanrıça tarafından kurtarılır, yerine bir dişi geyik kurban edilir. Ancak Klytemnestra bu duruma çok kızmıştır. Agamemnon Truva Savaşı'ndayken, karısı Klytemnestra Agememnon'un kuzeni Aegisthus ile aşk yaşar. 12 yıl sonra kral savaştan döndüğünde, karısı onu öldürmeyi kafasına koymuştur. Çok sıcak karşıladığı kocasını, banyodayken bir balta ile öldürülür.

Bu sırada 12 yaşında bir çocuk olan Orestes, annesi ve sevgilisinden kaçıp Parnassus dağı'ndaki Phanote'ye ve kral Strophius'a sığınır. 8 yıl sonra öldüğü söylentisi yayılır, ancak Orestes'in ölümünü haber vermeye gelen haberci gerçekte Orestes'in kendisidir. Annesi ve sevgilisini öldüren Orestes, arkadaşı Strophius'un oğlu Pylades ile şehirden ayrılır, ancak anne katili olması sebebiyle intikam ruhları erinyeler tarafından kovalanır. Atina'ya varan Orestes, bu şehirde Apollon ve Athene tarafından yargılanır ve beraat eder. Daha sonra Tauris'e gidip kız kardeşini İphigenie'yi bulması emredilir. Orestes son olarak Tauris'ten kız kardeşini kurtarır.

Popüler kültür

  • Amerikan hard rock grubu A Perfect Circle, Orestes'in içinde bulunduğu çılgınlığı anlatan Orestes isminde bir şarkı bestelemiştir.