OpenQM

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Pick işletim sisteminden türetilmiş olup, OpenQM çok boyutlu (Multivalue) bir veritabanı yönetim sistemi olarak tanımlanabilir. Birleşik Krallık'ta Ladybridge Systems şirketi tarafından geliştirilmektedir. Temel programcısı Martin Phillips'tir.

OpenQM tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

OpenQM'in ilk sürümü piyasaya 1993 senesinde sadece temel bir veritabanı yönetim sistemi olarak çıkarılmıştır. 2001 yılında tam donanımlı Runtime ortamı olarak zenginleştirilmiştir. 2004 yılında GNU/Linux işletim sistemi için kaynağı açık, GNU Genel Kamu Lisansı kapsamında bir sürüm piyasaya çıkarılmıştır. Bu tarihten itibaren, her sürüm hem kapalı, hem açık kaynak (sadece GNU/Linux için) olarak pazara çıkarılmaktadır.

Günümüzde OpenQM, MySQL gibi iki lisans kapsamında elde edilebilinir. Bu şekilde hem özgür yazılım avantajları, hem de ticari satış sonrası hizmetlerinden yararlanmak mümkündür.

Multi-Value[değiştir | kaynağı değiştir]

OpenQM bir "multivalue" (kabaca çok boyutlu olarak tercüme edebiliriz) veritabanı yönetim sistemidir, bundan dolayı Pick'den türetilmiş diğer veritabanı sistemleriyle birçok benzerlikleri bulunur. Veritabanı dosyalarının otomatik olarak boyutlanması gibi diğer çok boyutlu veritabanlarında bulunmayan bazı işlevleri mevcuttur. OpenQM kullanıcıya kolaylığı ile ünlü BASIC diline çok yakın QMBasic dilini kullanma olanağı verir.

Yetersizlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

MySQL ile karşılaştırıldığında, temel yetersizlikleri olarak çok daha küçük bir kullanıcı kitlesi ve GNU/Linux dışındaki platformlarda özgür bir sürümün bulunmamasını gösterebiliriz.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]