Open-AudIT

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Open-AudIT
Geliştirici(ler) Mark Unwin
Güncel sürüm 1.3.1 / 16 Mayıs 2014 (8 yıl önce) (2014-05-16)
Programlama dili Python
İşletim sistemi Çapraz platform
Tür Denetim yönetimi, Sistem yönetimi
Lisans aGPL 3. sürüm ve sonrası
Resmî sitesi www.opmantek.com
Open-AudIT bir ağ denetimi uygulamasıdır. PHP, Bash ve VBScript betik dillerine dayanmaktadır. Open-AudIT ağınızda hangi cihazların olduğunu, bunların nasıl yapılandırıldığını ve yine bunların herhangi bir değişikliğe uğrayıp uğramadığını tespit edebilir. Kolay genişletilebilirliği sayesinde kullanıcı topluluğu 25 bin kişiye ulaşmıştır.[1] Ana özellikleri şunlardır:
  • Donanım ve yazılım denetimi
  • Tüm Windows kapsamını denetleme
  • Windows istemcisi gerekli değildir, bağlantı için WMI kullanır
  • Linux desteği vardır
  • IP cihazlarını ve diğer ağ ekipmanını denetleyebilir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Open-AudIT ilk olarak 1999 yılında Mark Unwin tarafından bir ağdaki bilgisayarları denetlemek amacıyla yazıldı. Daha sonra Unwin betiğin genişletilme ihtiyacını belirterek sorgu tabanlı bir web arayüzüne ihtiyaç duyduğunu tanımlayıp projeyi açık kaynaklı olarak 2005 yılında GNU Genel Kamu Lisansı 2. sürüm ile kullanıma sundu.[2]

2008 yılında arkauç mimarisinin büyük bir kısmını güncelleyen, işlevselliği geliştiren ve lisansı GPL 3. sürüme taşıyan büyük bir sürüm kullanıma sunuldu.

2013 yılında Opmantek Open-AudIT'in telif haklarını satın almış[1] ve yazılım ücretsiz ve açık kaynak olarak sürdüreceğine söz vermiştir.

Gereksinimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ek gereksinimleri yüklemek ek işlevsellik sağlamaktadır:

İndirilebilir sürümler olarak CentOS üzerinde çalışan bir sanal makine, Windows için önceden tanımlı taşınabilir bir XAMPP paketi veya gereksinimleri karşılayan herhangi bir sistem üzerinde kullanılmak üzere bir zip arşivi mevcuttur.

Lisans[değiştir | kaynağı değiştir]

Open-AudIT Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayınlanan Affero Genel Kamu Lisansı'na sahiptir. Opmantek 2013 yılında Open-AudIT'i satın aldığından bu yana ayrıca ticari destek de sağlamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Chicaiza, Maria. "Open Source Software Company Opmantek Acquires Open-Audit". Newsmaker Media Release. 18 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2013. 
  2. ^ Spahn, Noah. "Open Audit The Automation of Network Inventory" (PDF). PDF. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]