One (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
One
Başladığı yerKıbrıs Cumhuriyeti
TarzlarPop
Etkin yıllar1999-2004
ÜyelerKonstantin Hristoforu
Demetres Koutsavlakis
Philippos Constantinos
Argyris Nastopoulos
Panos Tserpes

Minus One, 1999'da ortaya çıkan ve hem Yunanistan hem de Kıbrıs'ın ilk erkek grubu olarak tanınan bir erkek grubuydu. Grup, önde gelen Kıbrıslı Rum besteci Giorgos Theofanous ve Minos EMI A & R Müdürü Vangelis Yannopoulos tarafından kuruldu. Konstantin Hristoforu ve Phiippos Constantinos, Giorgos Theofanous tarafından seçilen oldukça erken bir takımdaydıla. Sonraki üç üye, efsanevi Athenian Sierra Studio'da gerçekleşen seçici bir seçmeden sonra alındı. Seçim komitesi Natalia Germanou, Posidonas Yannopoulos, Andreas Kouris, Themis Georgandas, Theofanous ve Yannopoulos'dan oluşuyordu. 179 aday arasında Demetres Koutsavlakis, Argyris Nastopoulos ve Panos Tserpes tutuldu. Christoforou 2003 yılında solo kariyeri izledi ve yerini başka bir Kıbrıslı şarkıcı olan Demos Beke aldı. 2005 yılında grup resmen dağıtıldı. 6 yıllık varoluşlarında çok başarılı ticari başarılar elde ettiler ve platin sertifikaları aldılar, ayrıca başarılı Yunan şarkıcıları ile müzik salonlarında ve konserlerde unutulmaz performanslar sergilediler.

Temmuz 1999'da ilk single'ını Ekim ayında izleyen ilk albümleriyle çıkardılar. 1999'da Savvas Constantinides, grubun ilk single'larının yayınlanmasından kısa bir süre önce Birleşik Krallık'ta solo projelere devam etmek için ayrıldı. Vangelis Yannopoulos üretirken, tüm müzik ve sözler Giorgos Theofanous tarafından yazılmıştır (grubun müzikal kayıtlarının geri kalanı gibi).

Eurovision 2002[değiştir | kaynağı değiştir]

2001 yılının sonunda, Kıbrıslı Rum yayıncı olan CyBC, 2002 Eurovision Şarkı Yarışması'na katılmalarını istedi. Anlaşmaya katıldılar ve Theofanous, özellikle de “Gimme” şarkısını özellikle yazdı. Yedek vokal, 2000 yılında Kıbrıs'ı temsil eden sahne ikilisi Voice'un bir parçası olan Christina Argyri tarafından gerçekleştirildi. Yarışmayı 6. sırada bitirdikten sonra hem Kıbrıs'ta hem de Yunanistan'da ün kazandı ve platin sertifikaları aldı.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1999: ONE
  • 2001: MORO MOU (My Baby)
  • 2002: EHO TOSA NA SOU PO (I Have So Much To Tell You)
  • 2003: ONEira (Dreams)
  • 2004: META APO CHRONIA (2004) (After Some Years)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller ve başarılar
Önce gelen:
"Nomiza"
Voice
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Kıbrıs Cumhuriyeti
2002
Sonra gelen:
"Feeling Alive"
Stelio Konstantas