Olimpiyat meşalesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Güneş enerjisi kullanarak olimpiyat ateşini yakan kadın, Yunanistan
Sembolik ateşin 1928'de yakıldığı Maraton Kulesi, Amsterdam Olimpiyat Stadyumu
Paavo Nurmi olimpiyat meşalesini yakarken(1952)

Olimpiyat meşalesi, Olimpiyat Oyunlarının sembolüdür.[1][2] Olimpiyat meşalesinin kökeni Prometheus'un Yunan tanrısı Zeus'tan ateşi çalması ile ilgili olarak Antik Yunanistan'a dayanmaktadır. Meşale, ilk defa Amsterdam'da 1928 Yaz Olimpiyatları'nda tanıtıldı ve o zamandan beri modern Olimpiyatlar'ın bir parçası olmuştur. Meşalenin Yunanistan'dan oyunların yapıldığı yere çeşitli ülkelerden geçerek aktarılması fikri ise Berlin'deki 1936 Yaz Olimpiyatları sırasında Carl Diem tarafından sunuldu.

Ana törenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Olimpiyat meşalesinin yakılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Olimpiyat meşelasi, olimpiyat oyunlarının açılış töreninden haftalar öncesinden Yunanistan'ın Olimpia kasabasında yakılır. Hera Tapınağı'nda güneş ışığının kullanmasıyla yakılan ilk ateşte, Vesta bakirelerini temsilen 11 adet kadın görev alır. Parabolik ayna yardımı ile bir noktada toplanan güneş ışınları olimpiyat meşalesinin yanmasını sağlar. Törenin başlangıçında Yunanistan Milli Marşı'nın ardından Olimpiyat İlahisi okunur.

Olimpia'daki ilk törenin ardından meşale önce Yunanistan' ı gezdirilip, Ulusal Olimpiyat Komitesi'ne Atina'da bulunan Panathinaiko Stadyumu'nda Yunan Olimpiyat Komitesi tarafından teslim edilir.

Meşalenin yakıldıktan sonra oyunların yapılacağı yere kadar götürülmesi Olimpiyat Meşalesi Geçisi (Olimpiyat Meşalesi Rölesi) olarak isimlendirilir. Olimpiyat meşalesi insanlığın başarısını veya ev sahibi ülkenin tarihi simgeleyen rotalarda geçiş yaptırılır. İlk meşale geçisi Olimpia'dan Berlin'e olmuştur. Geçiş 12 gün ve 11 gece sürmüş, 3.187 kilometre boyunca 3.331 atlet geçişi tamamlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Britannica on Olympic flame". 27 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2015. 
  2. ^ "The Olympic symbols" (PDF). 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 3 Ağustos 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]