Olgoy Korkoy

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Olgoy Korkoy (Moğolca: Олгой-Хорхой, "Olgoy Horhoy"), Moğolların çölde yaşadığına inandıkları devâsa bir solucan görünümündeki canavardır.

Bir çöl canavarı olduğu düşünülen bu yaratığın varlığı ispatlanamamıştır. Fakat Moğol halkının büyük bir kısmının bu canlının gerçekten var olduğuna inandıkları bilinmektedir. Büyük ve korkunç bir tırtılı andıran bu yaratığın dikenleri ve kızıl kahverengi bir görünüşü olduğu söylenir. Kelime anlamı olarak bakıldığında “Bağırsak Solucanı” olarak çevirmek mümkündür.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Asit kustuğu veya uzaktan elektrik boşalmasına benzer bir etki ile zarar verebildiğine inanılır. Boyunun 2 ile 5 metre arasında değiştiği söylenir. Kurak ve özellikle kumlu bölgelerde yaşar. Çünkü asıl hareket kabiliyetini kumda sağlayabilmektedir. Haziran ve Temmuz aylarında daha çok görüldüğü söylenir. Kış aylarında ise yeraltında uyukuya yattığı öne sürülür.

1990 yapımı bir Amerikan filmi olan Tremors (Titreşimler, Türkiye'de "Yeraltı Canavarı" adıyla yayınlanmıştır) Olgoy Korkoy adlı canavardan esinlenerek çekilmiştir. Çölde kum altında giden bu canavarların çevrede yarattığı korku anlatılır. Fakat filmin konusu Amerika-Nevada'da geçmektedir. Bunun dışında tüm motif birebir Moğol yaratığına dair bilgilerden alıntıdır. Hatta filmdeki canavarın boyu bile yaklaşık 4-5 metredir.

Bir kıyaslama yapmak mümkün olursa, Türkiye'deki Van Gölü Canavarı hakkındaki tüm spekülasyonlar onun için de geçerlidir. Tek farkla; Olgoy Korkoy bir çöl canavarıdır. Bunun dışında Moğol basın ve yayın organlarını zaman zaman meşgul eden bir konudur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Shuker, Karl P. N. (1 November 2003). The Beasts that Hide from Man: Seeking the World's Last Undiscovered Animals. Cosimo, Inc. pp. 25–45. ISBN 978-1-61640-621-9.
  • Daniel Harris (2007-06-26), "The Mongolian death worm", 2010-01-29.
  • Karl Shuker (1996). The Unexplained. London: Carlton Books. ISBN 1-85868-186-3.
  • Jerome Clark (1999). Cryptozoology A to Z: The Encyclopedia of Loch Monsters, Sasquatch, Chupacabras, and Other Authentic Mysteries of Nature. NY: Simon and Schuster. ISBN 0-684-85602-6.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]