Oklahoma City Thunder logoları ve formaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu sayfada Oklahoma City Thunder'ın forma ve logo tarihi belirtilmektedir.

Forma[değiştir | kaynağı değiştir]

Takımın şu anda 2'si iç saha 1'ide deplasman olmak üzere toplam 3 tane resmi üniforması bulunmaktadır.[1] Thunder'ın mavi, beyaz renkleri bulunan iç saha maçlarında kullanılıcak ilk resmi forması ilk kez 29 Eylül, 2008 tarihinde kamuoyuna ve taraftarlara tanıtıldı.[2] Formaların yazı stilinde düzenli olarak wordmarks stili kullanılmaktadır.[3] Ayrıca Thunder'ın formalarının sponsorluğunu Adidas firması yapmaktadır.[4] Thunder takımına 8 Kasım, 2012 tarihinde sadece mavi ve beyaz renklere sahip bir alternatif 3. forma tasarlanıp piyasaya sürüldüğü açıklandı.[5] Takıma 2013 yıında Adidas tarafından NBA'deki bir kural nedeniyle yılbaşına özel mavi renk bulunan üstünde siyah bir OKC yazısı yazan bir uniforma tasarlandı.[6] Ayrıca eski takım Seattle SuperSonics 40 yıllık tarihi boyunca yaklaşık 10 tane forma kullandı.[4]

[değiştir | kaynağı değiştir]

Oklahoma City takımının ilk resmi logosu 3 Eylül, 2008 tarihinde kamuoyuna açıklandı.[7] Çoğunluğa göre takım başkanı Clay Bennett'in logolar tasarlanırken fikir alışverişinde bulunduktan sonra kovboylar ve Sooener'ler gibi diğer Oklahoma'nın spor branşlarındaki başka takımlarının logolarından ilham aldığı söylenmektedir.[8] Thunder'ın önceki kurulumu olan Seattle SuperSonics takımının ilk logosu ise 1967-68 sezonu öncesi kamuoyuna tanıtıldı.[9] Şu ana kadar Thunder/SuperSonics tarihi boyunca toplam 7 adet logo kullandı.[10] Takımın şu anki ana logosunun ortasında savunmanın iyi olduğunu işaret eden ve basketbol topunu temsil eden bir kalkan bulunmaktadır.[11] Takımın logosunun renk düzeni ise gökkuşağı ve içerisindeki renklerden oluşmaktadır.[7] Eyaletin 2 büyük spor okulu olan Oklahoma Üniversitesi kırmızısı, Oklahoma Merkez Üniversitesi'nin sarısı ve Oklahoma eyaletinin bayrağında bulunan açık mavi renkleri logoda kullanıldı.[12] Ayrıca takımın logosu tasarlanırken Thunder AC/DC ve NBA'den yardım aldı.[7] Takımın 2. ismi Thunder seçilmeden önce Rüzgar, Barons, Marshalls, Enerji ve Bison gibi adaylarla karşılaştırıldı.[13] Thunder'ın anlamı gök gürültüsü ve yıldırım çarpmasıydı.[14] Şehirde çok sık yıldırım çarpması, yağmur yağması nedeniyle Thunder oylamayı kazanarak takımın 2. ismi olma hakkı kazandı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Thunder 'flashes' new uniforms, 29 Eylül, 2008
 2. ^ Kelly Dwyer, Introducing your Oklahoma City Light Blue Knicks, 29 Eylül, 2008
 3. ^ Oklahoma City Thunder history uniforms
 4. ^ a b Seaatle SuperSonics Basketball Uniforms
 5. ^ Dwyer, Kelly (9 Kasım 2012). "The Oklahoma City Thunder unveil alternate uniforms, to mild local acclaim". Yahoo! Sports. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Kasım 2012. 
 6. ^ 2013 okc christmas day uniform 2013
 7. ^ a b c nameannouncement Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "örnek isim" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme) Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "örnek isim" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
 8. ^ Thunder Logo Design History
 9. ^ Thunder logo history
 10. ^ Oklahoma City Thunder Logos
 11. ^ "Thunder logo history". jamesrobertwatson.com. 2 Haziran 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Haziran 2014. 
 12. ^ NBA History Logos
 13. ^ OKC Name and Logos
 14. ^ Thunder what Thunder name