İçeriğe atla

Oinomaos

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Oinomaos, Yunan mitolojisinde savaş tanrısı Ares ile Harpinna'nın oğludur. Elis (Eleia) bölgesinde bulunan Pisa'nın kralıdır.[1]

Kral Oinomaos, kızı Hippodamia ve bazı tanrıları gösteren eski bir vazo motifi.

Hippodamia adında çok güzel bir kızı varmış. Kızıyla evlenmek isteyenleri bazı şartlar bekliyormuş. Bunların en önemlisi ise, kızını isteyen kişinin, kendisi ile araba yarışı yapmasıymış.

Yarıştan önce Oinomaos, Zeus tapınağına gider ve tanrılara koç kurban edermiş. Yarışı mutlaka Oinomaos kazanırmış. Çünkü arabasına koştuğu atlar, kendisine babası Ares tarafından hediye edilmiş, kanatlı ve ölümsüz atlarmış. Yarışta yenilen kişinin başını kestirir ve sarayının kapısına süs olarak asarmış.

Bir gün kızı Hippodamia'ya, Tantalos'ın oğlu olan Pelops talip olmuş. Kızı da Pelops'u görünce âşık olmuş ve yarışı kazanmasını dilemiş. Kız ve talibi, Oinomaos'un arabacısı olan Myrtilos'u kandırarak Oinomaos'un sürekli kazandığı arabanın dingillerinden birini kestirmiş ya da vidalarından birkaçını söktürmüşler. Yarış sırasında dağılan arabadan yere düşen Oinomaos ölmüş, kızı ve Pelops evlenmişler. Arabacı Myrtilos'u ise Pelops denize atmış.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "HARPINA - Elean Naiad Nymph of Greek Mythology". www.theoi.com. 30 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2023.