Oi!

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Oi! 1970'lerin sonlarında Birleşik Krallık'ta ortaya çıkan bir punk rock alt türüdür.[1] Müzik türü ve onunla ilişkili altkültür, serserileri, dazlakları ve diğer hoşnutsuz işçi sınıfı gençliğini bir araya getirme amacına sahip bir hareketti. Hareket, kısmen, erken punk rock sahnesinde pek çok katılımcının The Business gitaristi Steve Kent'in sözleriyle, "uzun kelimeler kullanan, sanatsal olmaya çalışan ve dokunuşlarını kaybetmiş popüler üniversite insanları" olduğu algısına bir yanıttı.

Oi! müzikal yönü

Beki Bondage, Vice Squad

"Oi!" hareketi punkları kendilerini sosyalist işçi sınıfından biri olarak görmüş ve şarkılarında işsizlik, geçim sıkıntısı gibi konuları işlemiştir. Fakat aynı zamanda kimi "Oi!" şarkıları sokak kavgaları, futbol maçları, bira gibi günlük konular işlemiştir. Dazlak kültürü ile fazlasıyla bağlantısı olduğundan dolayı ırkçılıkla suçlanmıştır. Irkçı "Oi!" punkları olduğu gibi, bu imajı yıkmaya çalışan ırkçılık karşıtı "Oi!" grupları da vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Schuster, Stephen J.; Caro, Jaime (1993). "Erythropoietin: Physiologie Basis for Clinical Applications". Vox Sanguinis. 65 (3): 169-179. doi:10.1159/000462417. ISSN 0042-9007. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]