İçeriğe atla

Oh! Calcutta!

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oh! Calcutta!
The Gift of the Gorgon
Broadway afişi (1981)
Broadway afişi (1981)
YazarKenneth Tynan
İlk gösterim1969
İlk gösterildiği yerOff-Broadway
ÜlkeNew York, ABD
Orijinal dilİngilizce

Oh! Calcutta!, İngiliz drama eleştirmeni Kenneth Tynan tarafından yaratılan, uzun süre oynanmış avangard tiyatro revüsüdür. Cinsel içerikli skeçlerden oluşan gösteri ilk defa 1969'da bir Off-Broadway yapımı olarak sahnelendi. Cinselliğin gişe başarısı getirdiğini bir kez daha ispatlayan oyun, Londra'da 2.400'den, New York'ta ise 1.600'den fazla gösteri yaptı. Aktör ve aktrislerin tamamen çıplak kaldıkları uzun bölümleri içeren oyun, zamanında birçok tartışmaya sebep oldu. Oyunun, Clovis Trouille'in bir tablosunun isminden alınmış olan başlığı, Fransızca "O quel cul t'as!" ("Ne hoş bir kıçın var!") cümlesiyle yapılmış bir söz oyunuydu.

Tynan oyunun avangard özelliğini meşrulaştırmak için, yönetmenin Harold Pinter olmasını istiyordu, ancak Pinter bu öneriyi kabul etmedi. (Oyunun ilk yönetmeni, şimdilerde Bob Dylan'ın Desire albümündeki şarkıları Dylan ile birlikte yazan kişi olarak hatırlanan Jacques Levy'dı.) Samuel Beckett, John Lennon, Sam Shepard, Edna O'Brien, Jules Feiffer gibi yazarlar ile Tynan'ın kendisi tarafından yazılan skeçlerin çoğu, Bill Macy de dahil olmak üzere oyuncuların çıplak sahnelerini içeriyordu. Revünün bestecileri Peter Schickele, Robert Dennis ve Stanley Walden'dı.

Oyunun video versiyonu 1971'de bazı şehirlerde ödemeli kapalı devre TV yayını ile gösterildi. 1972'de ise film versiyonu 25 Nisan 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. yayınlandı. Her iki yapımın gösterimi pek çok yerde ve şehirde yasaklandı. Oyunun Broadway'deki Edison Theatre'da 1976'da başlayan bir tekrar yapımı 13 yıl boyunca sahnelendi ve 5.959 gösteri ile Broadway tarihinin en uzun süre sahnelenen oyunlarından biri oldu.