Office of Fair Trading

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Office of Fair Trading (OFT; Adil Ticaret Ofisi) Birleşik Krallık'ta rekabet hukukunun gereklerinin yerine getirilmesi ve tüketici haklarının korunması ile sorumlu ve "iktisadi düzenleyici kurum" kimliğine sahip resmi kurumu.

1973'te Adil Ticaret Kanunu (Fair Trading Act) çerçevesinde oluşturulmuş, 2002 İşletmeler Kanunu (Enterprises Act) rol ve sorumlulukları yeniden belirlenmiştir. Devlet kurumu olmakla birlikte herhangi bir bakanlığa bağlı değildir.

Görevleri arasında piyasaların tüketiciler açısından olumlu işlemesini, şirketlerin rekabet hukukuna uymalarını sağlamak, şirketlerin tekelleşmesini engellemek ve kural dışı ticari uygulamalarla mücadele etmek yer almaktadır.

Yönetim kurulunda icrada rolü olan 4, olmayan 7 direktör bulunur. Yapısal şeması sektörel bazda ayrılmıştır.

OFT, geçmişte süpermarketlere [1] ve petrol şirketlerine [2] karşı rekabet hukukuna uygun etkin bir yaptırım gücü gösterememiş olduğu eleştirilerine uğramıştır. Rekabet hukuku konularına aktif yaklaşım düzeyinin ve etkinliğinin ABD'nin aynı alanda faaliyet gösteren sorumlu federal devlet kuruluşu Adalet Bakanlığı Antitröst Divizyonu (Department of Justice Antitrust Division) ve AB Komisyonu'nun Rekabet Genel Müdürlüğü DG COMP'a kıyasla düşük olduğu belirtilmiştir.[3]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]