Ocean's Eleven

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ocean's Eleven
YönetmenSteven Soderbergh
YapımcıJerry Weintraub
SenaristGeorge C. Johnson
Jack G. Russell
Harry Brown
Charles Lederer
Scott Corwon
Ted Griffin
OyuncularGeorge Clooney
Matt Damon
Andy Garcia
Brad Pitt
Julia Roberts
Don Cheadle
Casey Affleck
Scott Caan
Elliott Gould
Bernie Mac
Carl Reiner
MüzikDavid Holmes
Görüntü yönetmeniSteven Soderbergh
KurguStephen Mirrione
DağıtıcıWarner Bros.
TürüGerilim, komedi, aksiyon
Yapım yılı2001, ABD
Süre116 dakika
Dilİngilizce
Bütçe85 Milyon $
Devam filmiOcean's Twelve

Ocean's Eleven, Steven Soderbergh'in yönettiği 2001 tarihli soygun filmi. Film, Lewis Milestone'un yönettiği 1960 tarihli Ocean's Eleven'ın yeniden çevrimidir.

Film, dünya çapında 450 milyon dolar hasılat elde ederek 2001 yılının beşinci en yüksek hasılat yapan filmi oldu. Soderbergh, 2004'te Ocean's Twelve ve 2007'de Ocean's Thirteen olmak üzere iki devam filmi yönetti. Başrol kadrosunun tamamı kadınlardan oluşan Ocean's 8 ise 2018'de yayımlandı.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hapisten yeni çıkan Danny Ocean tahliye şartlarını ihlal ederek (New Jersey'de kalması gerekirdi) Los Angeles'a eski suç ortağı Rusty Ryan'la buluşmaya gider. İkili, soygun planlarını zengin bir arkadaş ve eski kumarhane sahibi Reuben Tishkoff'a sunmak için Las Vegas's gider.

Plan; Bellagio, Mirage ve MGM Grand Kumarhaneleri'nin aynı anda soyulmasını içerir. Reuben'in kumarhane güvenliğine olan aşinalığı onu plana dahil olma konusunda çok isteksiz yapar ancak bunun üç kumarhanenin de sahibi olan rakibi Terry Benedict'ten iyi bir intikam alma yolu olduğunu düşününce planı finanse etmeyi kabul eder.

Üç adam, Nevada Kumarhane Kurulu'nun kumarhanelerin müşterilerinin tüm bahislerini karşılamaya yetecek kadar nakit paraya sahip olmasını şart koştuğunu bilir ve merakla beklenen bir boks maçı gecesinde Bellagio kasasında 150 milyon dolardan fazla para bulunacağını tahmin ederler. Soygunun gerçekleşeceği gece, o gecedir.

Danny ve Rusty sekiz eski meslektaşını ve suç uzmanını işe alır: Dolandırıcılar Frank Catton ve Saul Bloom, otomobil uzmanları Virgil ve Turk Malloy, patlayıcı uzmanı Basher Tarr, elektronik gözetim teknisyeni Livingston Dell, akrobat "Muhteşem" Yen ve yankesici Linus Caldwell. Birkaç ekip üyesi, güvenlik, rutinler, kumarhane personelinin davranışları ve binanın kendisi hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek için Bellagio'da keşif yapar. Diğer üyeler, Yen'in soygun gecesi kumarhane kasasında geçmesi gereken zorlu güvenlik sistemlerini önceden çalışması için kasanın tam bir kopyasını oluşturur.

Bu planlama aşamasında ekip, Danny'nin eski karısı Tess'in Benedict'in kız arkadaşı olduğunu keşfeder. Rusty, Danny'nin işin içinde Tess varken sağlıklı muhakeme yapamayacağına inanarak Danny'yi plandan vazgeçmeye çağırır ancak Danny reddeder.

Boks maçının olduğu gece plan devreye girer. Danny, Benedict tarafından görülmesi için kasıtlı olarak Bellagio'ya gelir ve tahmin edildiği gibi Benedict onu bir koruma olan Bruiser ile aynı odaya kilitler. Bununla birlikte, Danny daha önceden Bruiser'a rüşvet vermiştir ve Bruiser onun havalandırma sistemine erişmesine ve ekibe katılmasına izin verir.

Rusty, Danny'nin daha önce Tess'in ceketine gizlice bıraktığı bir cep telefonundan Benedict'i arar ve ona kasadaki paranın yarısını almalarına izin vermezse tüm parayı havaya uçuracaklarını söyler; Benedict, Rusty'nin iddiasını doğrulayan kamera görüntüleri görür. Tess'e odasına gitmesi gerektiğini söyleyip onu odasına gönderir. Benedict, korumalarının para yüklü çantaları kumarhane kapısında bekleyen bir minibüse götürmesini sağlayarak Rusty'ye uyar. Benedict, kasayı emniyete almak için kumarhane müdürüne bir SWAT ekibi çağırmasını söylerken adamlarına minibüsü takip ettirir.

SWAT ekibinin gelişi, patlayıcıları patlatan ve kalan parayı yakan bir çatışmaya neden olur. SWAT, kasanın güvenli olduğunu onayladıktan sonra ekipmanlarını toplar ve yola çıkar.

Benedict patlamış kasayı kendisi incelemek için geldiğinde, adamları minibüsü havaalanında durdurur ve şoförün hemen araçtan inmesi gerektiğini, aksi takdirde ateş açacaklarını söylerler. Ancak bilmedikleri şey şudur ki aslında minibüs bir şoför tarafından değil, uzaktan kumanda tarafından kontrol edilir. O sırada minibüse 5-10 metre uzaklıkta park halindeki bir araçta minibüsteki kameradan olan biten her şeyi gören ve kontrol eden Virgil ve Reuben, minibüsü uzaktan kumandayla patlatır. Benedict'in adamları çantaların yalnızca fahişelerin el ilanlarıyla dolu olduğunu görür.Bu sırada Benedict kasayı incelerken patlayan şeylerin video görüntülerini inceler ve kasadaki kasadaki zeminindeki şeylerin yine fahişelerin el ilanları olduğunu görür. Benedict bunun üzerine kumarhane müdürüne kasanın döşemesinde kasaya daha bu salı günü yeni eklenen Bellagio logosunun bulunup bulunmadığını sorar. Müdür Bellagio logosunun bulunmadığını söyleyince Benedict gerçeği anlar. Danny'nin ekibi, Benedict'i kandırmak için sahte görüntüler oluşturmak amacıyla kendi oluşturdukları uygulama kasasını kullanmıştır. Dahası, kumarhane müdürünün telefonunu 911 yerine kendi telefonlarına yönlendirerek kendilerini SWAT timi olarak gösterip Benedict'in burnunun dibindeki kasadaki tüm parayı almak için SWAT çantalarını kullanmışlardır.

Tüm bunlar olup biterken Benedict'in aklına Danny gelir ve hemen Danny'nin kapatıldığı o odaya doğru yola koyulur. O sırada Danny, çoktan odaya geri dönmüştür. Benedict odaya girip Danny'ye bu işle bir alakası olup olmadığını sorunca Danny Benedict'in neden bahsettiğini anlamamış gibi davranır. Bu sırada Livingston Tess'in telefonunu arayıp "Kanal 88'e geçin." der. Tess Kanal 88'i açar ve karşısında Danny ile Benedict'in olduğu koridorun canlı görüntüleri vardır. Benedict Danny'nin gitmesine izin verir ama Danny tam korumalar ile birlikte dışarı götürülürken "Ne oldu Benedict, soyuldun mu yoksa?" der. Bunun üzerine Benedict daha da şüphelenir ve son kez Danny'ye bu işle bir alakası olup olmadığını sorar. Danny, Benedict'e "Eğer Tess'ten vazgeçersen sana paranı geri alabileceğini söyleseydim ne derdin?" diye sorar. Benedict bu soruya evet cevabını verince Danny tanıdığı bir arkadaşı olduğunu, Amerika'nın batısındaki tüm soyguncuları bildiğini ve eğer ona 72 saat verirse o arkadaşına bu konuyu sorabileceğini söyler. Benedict, buna karşılık hiçbir şey demez ve korumalarına Danny'yi tahliye şartını ihlal ettiği gerekçesiyle polise teslim etmelerini söyler.

Tess, odasından çıkıp lobiye indiğinde Benedict'i görür ve hemen orada ondan ayrılır.

Danny polis arabasına binmeden onu yakalar ve kaç ay hapiste kalacağını sorar. Danny, 3 ila 6 ay içinde çıkacağını söyler.

Takımın geri kalanı, Bellagio Çeşmeleri'nin önünde zaferin tadını çıkarır ve sessizce teker teker kendi yollarına giderler.

Danny, şartlı tahliye ihlali nedeniyle yattıktan sonra serbest bırakıldığında, Rusty ve Tess tarafından karşılanır. Yakından takip ettikleri Benedict'in korumaları tarafından takip edilirler ancak bunu kendileri de bilmektedir. Film, Rusty'nin arabası Benedict'in korumalarının arabası tarafından takip edilirken sona erer.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocean'ın Onbiri[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. George Clooney .... Daniel "Danny" Ocean
 2. Brad Pitt .... Robert "Rusty" Ryan
 3. Matt Damon .... Linus Caldwell
 4. Andy Garcia .... Terry Benedict
 5. Julia Roberts .... Tess Ocean
 6. Casey Affleck .... Virgil Malloy
 7. Scott Caan .... Turk Malloy
 8. Shaobo Qin .... Muhteşem Yen
 9. Bernie Mac .... Frank Catton
 10. Don Cheadle ..... Basher Tarr
 11. Carl Reiner .... Saul Bloom
 12. Eddie Jemison .... Livingston Dell
 13. Elliott Gould .... Reuben Tishkoff
Brad Pitt, George Clooney, Matt Damon, Andy Garcia, Julia Roberts ve Steven Soderbergh (İncirlik Hava Üssü, Aralık 2001)