Ocak, Kemaliye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ocak
—  Köy  —
Erzincan
Erzincan
Ülke Türkiye Türkiye
İl Erzincan
İlçe Kemaliye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Rakım Yerelnet 1.460 m (4.790 ft)
Nüfus (2012)Yerelnet
 - Toplam 71
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0446
İl plaka kodu 24
Posta kodu 24620
İnternet sitesi: Yerelnet
YerelNET sayfası

Ocak, Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı, Doğu Anadolu'nun şirin bir köşesinde yer alan, Hıdır Abdal Sultan tarafından kurulan ve günümüze kadar 700 yıllık geçmişi ile tarihi ve turistik değerlere sahip; dik bir yamaçta, bahçeler arasında havası ve suyunun temizliği ile dikkat çeken tarihi ve turistik bir alevi köyüdür. Aşağıyuvacık ve Yukarıyuvacık Köyleri Ocak'a bağlıdır.

Ocak Köyü Coğrafi Konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık Elazığ-Malatya-Sivas-Erzincan illerinin birleştiği noktada; Arapgir ve Kemaliye yolu üzerinde Dutluca yol ayrımından 2,5 km Kuzeydedir.

Ocak; dik bir yamaçta, bahçeler arasında, havası ve suyu çok güzel modern bir köydür. Ocak'tan güneye doğru bakıldığında ufukta Keban Gölü'nü, doğusunda Munzur Dağları'nı, batısında Göl Dağı'nı gören nefis bir panoramik manzara ile karşılaşılır...

Köye Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocak Köyü;'ne ulaşım zor değildir ve Dutluca'ya 3, ilçe merkezi Kemaliye'ye 40, komşu ilçe Arapkir'e ise 23 kilometre uzaklığındaki karayolu kış aylarında bile açıktır. Ayrıca köyün; yaklaşık olarak Elazığ, Malatya, Sivas ve Erzincan illerinin birleştiği noktada olması nedeniyle de ulaşımda herhangi bir zorluk bulunmamaktadır. Köy, Arapgir ve Kemaliye yolu üzerinde Dutluca yol ayrımından 2,5 km. kuzeydedir. Elazığ ve Malatya'dan Kemaliye'ye bir karayolu vardır. İstanbul ve Ankara'dan Elazığ ve Malatya'ya daima uçak bulunmaktadır. Eğer Elazığ'ı tercih ederseniz Keban Barajı'nı da görebilirsiniz.

Elazığ - Kemaliye arası: 140 km. / Malatya - Kemaliye arası: 170 km.

Ocak Köyü Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocak Köyü; 13. Yüzyılda Muhammed soyundan gelen seyitlere tanınan "Yeşil Sarık" sarma hakkına sahip Hıdır Abdal Sultan'ın zaviyesi etrafında 12 hane ile kurulmuştur. Çeşitli devirlerdeki Osmanlı kayıtlarından ve Padişah fermanlarından elde edilen bilgiye göre Hıdır Abdal Sultan'ın ceddi, İmam Hüseyin'in oğlu Zeynel Abidin'dir. Ocak köyü Osmanlı devrinde "gelip geçene yemek veren" bir vakıf niteliğindeydi. Bu nedenle de o devirde her türlü vergiden muaf tutulmuştur.

İran Horasan'da Ahmet Yesevi Ocağı'ndan feyz almış Şeyh Edebali ve Ahi Evran'la birlikte Osmanlı'nın kuruluş felsefesinde temel taşı olmuş, Ertuğrul Gazi'yi aydınlatmış ve yüzyıllarca Osmanlı Yeniçeri ordularının piri olarak anılmış bir büyük düşünür, İnsan-ı Kamil olmayı her türlü değerin önüne koyan ve yobazlıkla mücadele eden bir aydınlık pınarı Hacı Bektaş Veli'nin Ocak Köyüne yüklediği görevler büyük bir özveri ile uygulanagelmiştir.

Ocak Köyü Doğu Anadolu'nun kültürel bir kalesi, bir kültür meşalesi olarak hizmetini bugünlere kadar getirebilmiştir.Anadolu insanının birlikte sevgi ile yaşama alışkanlığını, toplumun ahlaki değerlerini korumayı Cemler ile, İslam kardeşliğini Müsahiplikle yaşatmış, bu okulda; iyilik ve yücelik devamlı anlatılmış, işlenmiş ve kitleler bu hasletlere özendirilmiştir.

Ocak Köyü 700 yılı aşkın zamandır, huzurunu kaybetmiş insanlara, pişmanlık ve tövbe halinde, Tanrı'nın af ve inayetinin savunucusu olarak bu insanları yeniden doğru yola kazandıran büyük bir güç odağı olmuştur. Ocaklılar insanı geliştiren hikmetli sözün, ezgisini yarattığı sazın, coşku hali semahın işlevini bir metot, bir teknik olarak daima kullanmış ve geliştirmiştir.

Türkmen Alevi kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Hıdır Abdal Sultan[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocak köyü, Hıdır Abdal Sultan köyü olarak bilinir. Burada bulunan Hıdır Abdal Sultan’ın türbesi her yıl yüzlerce binlerce tarafından ziyaret edilmektedir. Hıdır Abdal Sultan’ın nerede ve ne zaman doğduğu kesin olarak bilinmemektedir. Bilinenler Hıdır Abdal Sultan’ın, Istanbul Üsküdar´daki Dergahi ve Türbesi olan Karaca Ahmet Sultan´in evlatlarından olduğu ve Hacı Bektaş Veli’nin yolundan gidip, bundan yaklaşık yedi yüzyıl önce Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Ocak köyünde hizmetlerine başladığıdır. Burada Anadolu´da alevi inancini yayinlamistir.

Hıdır Abdal Sultan “Düşkünler Ocağıni” kurdugunu olarakta bilinmektedir. Bazı bilgiler Hıdır Abdal Sultan’ın, tekkesini kurmasından sonra onlarca insanı irşat ettiği ve böylelikle Alevi inancının bu bölgede gelişmesinde önemli katkısı olduğu yönündedir.

Kültür Etkinliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocak Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği 1992 yılından itibaren diğer çalışmaları yanında kültür ve sanat çalışmalarına ağırlık vermiş, kadınlardan oluşan beceri kazandırma komitesi, gençlerden oluşan Çevre ve Gençlik Komitesi vasıtası ile 21 Ağustos 1994'te Ocak köyünde ilk defa Hıdır Abdal Sultan Ocağı 1. Kültür Etkinliği düzenlenmiştir.

Her yıl belirttiğimiz gibi, yapılan bu etkinlikler her türlü siyasi, ideolojik ve etnik amacın dışındadır. Sadece birliğe ve beraberliğe bir çağrıdır. Geçmişimize sahip çıkarak, geleceğimize ışık tutmaktır. Gelenek ve göreneklerimizi tespit ederek genç nesillere aktarma çabasıdır.

Etkinlikte barış ve dayanışma mesajları verilirken,Türk Halk Müziği sanatçılarının konserleri ile halkın hoş vakit geçirmesi sağlanmaktadır.

Ocak Köyü Hıdır Abdal Sultan Külliyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocak Köyü; Müzesi,Hıdır Abdal Sultan Türbesi,Kütüphanesi,Köy Okulu,Güneş Enerjili Hamamı, Spor Tesisi, Alışveriş Merkezi, Çocuk Parkı,Bilardo Salonu,Resim Galerisi,Helikopter Pisti,Otopark Alanı, Misafirhanesi,Cem evi ve Aş evi, Asfalt Yolları, Çeşmeleri ve İçme Suyu,Taş Fırını Modern Mesire Yeri,gibi değerleri ile eşi benzeri olmayan, İyilik ve güzelliği bir yücelik olarak yaşayan insanların, Hıdır Abdal Sultan'ın ocağıdır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]