Nuri Ok

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Nuri Ok (d. 10 Kasım 1942, Tarsus, Mersin, Türkiye - ö. 5 Ağustos 2015, Ankara), Türk hukukçu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1965 yılında mezun oldu. Ankara Hakim Adayı olarak mesleğe başladı, sırasıyla Tomarza Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı, Karataş Cumhuriyet Savcılığı, Gaziantep Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

15 Ağustos 1991'de Yargıtay Üyeliğine seçildi, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 24 Ocak 2001 tarihinde Yargıtay Onbirinci Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi. Yargıtay Onbirinci Ceza Dairesi Başkanı iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar arasından 29 Nisan 2003 tarihinde Cumhurbaşkanınca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçildi ve 21 Mayıs 2003 tarihinde görevine başladı.

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetim Uzmanlık programını tamamlamış olup, Ceza Mahkemelerinin Görevine Giren Vergi Kaçakcılık Suçları adlı ortak bir eseri ve Adalet Bakanlığı'nın Noterler Üzerindeki Denetimi adlı inceleme yazısı bulunmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Geçirdiği beyin kanaması sonucu 5 Ağustos 2015 tarihinde vefat etmiştir.[1] Cenazesi Gölbaşı Mezarlığı’nda defnedildi.[2]

Ayrıca YARSAV'ın bir numaralı kurucusudur.[3] Nuri Ok Laik ve Cumhuriyetçi görüşleri ile bilinmekteydi.[4][5][6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]