Nou Mestalla

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nou Mestalla
Tam isim Estadi Nou Mestalla Valencia
Yer Valensiya, İspanya
Temel atma 1 Ağustos 2007
Yenileme -
Maliyet 345 Milyon Euro
Mimar Reid Fenwick
Ev sahibi Valensiya
Kapasite 75.000
Boyutlar 105 x 68 m2

Nou Mestalla Valensiya futbol takımı için İspanya 'da yapımına devam edilen bir futbol stadyumudur. İnşaasına Ağustos 2007 yılında başlanmış ancak dünya genelinde yaşanan mali kriz nedeniyle yapımına bir süre ara verilmiştir. Stadyumda ayrıca atletizm pistide yeralacaktır. Stadyum 75.000 kapasitelidir. Bu stadın açılışı ile birlite Valensiya 'nın halen maçlarını oynadığı Eski Mestalla stadı yıkılacaktır.

Stadyumun maliyetinin 250 ve 300 milyon euro arasında tahmin ediliyordu ancak yaşanan mali kriz ve inşaata bir süre ara verilmesi nedeniyle bu rakam da yaklaşık % 20 lik bir artış yaşanmıştır. Yeni Mestalla'nın mimarı Reid Fenwick Asociados 'dur. Zemin, alüminyum ve ahşap dış kısımlar ise içe bürünmüş bir fütüristik görünümle zenginleştirilmiştir.

Stadyum Valensiya şehrinde eski bir mahalle de daha önce bir fabrikanın kurulu olduğu düz bir alana inşa edilmiştir.Şehir merkezi stadyumun 3 mil batısında yer alır.Stadyum aynı zamanda Avrupanın en fazla yüzölçüme sahip spor tesislerinden biridir.

Kaza[değiştir | kaynağı değiştir]

26 Mayıs 2008'de dört inşaat işçisi stadyumdaki bazı iskelelerin çökmesi sonucu hayatlarını yitirmişlerdir.28 Mayısta Valencia esnaf birliği öğle zamanında tüm fabrikalarda 5 dakikalık bir saygı duruşu töreni hazırlayarak işçilerin yasını tutmuştur.

Kapasite[değiştir | kaynağı değiştir]

Stadyumun toplam oturma kapatisesi 75000'dir.

Maliyet[değiştir | kaynağı değiştir]

Stadyumun maliyeti için şu ana kadar 300 milyon euro harcanmıştır. Açılışa kadar yaklaşık 45 milyon euroluk bir kaynağa daha ihtiyaç olduğu tahmin edilmektedir.