Noriaki Kano

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Noriaki Kano
Doğum 1940
Tokyo, Japonya
Milliyeti Japon
Dalı Mühendislik, Yönetim bilimleri
Çalıştığı yerler Tokyo Bilim Üniversitesi(Tokyo Uniersity of Science), Elektronik-İletişim Üniversitesi(University of Electro-Communications)
Öğrenim Tokyo Üniversitesi
Aldığı ödüller Deming Bireysel Ödülü

Noriaki Kano (d. 1940, Tokyo), Japon eğitimci, konuşmacı, yazar ve kalite yönetimi danışmanı. 1960-70 yılları arasında Kaoru Ishikawa gözetmenliğinde Tokyo Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.[1] O tarihten sonraki meslek yaşamında eğitmenlik, yazarlık ve kalite yönetimi konusunda uzmanlık çalışmalarıyla tanınmıştır. Kalite dünyası çevresinde Çekici Kalite kavramını, yani Kano Modeli'ni ortaya atan isim olarak bilinmektedir. Dünya'nın her yerinde topluluklardan, şirketlerden, üniversitelerden konuşmacı olarak davetler almakta, konferanslar gerçekleştirmektedir.[2] Tokyo Bilim Üniversitesi'ndeki görevinden Emeritus Profesör unvanı ile emekliye ayrılmıştır.

Kalitenin gelişimine katkıları[değiştir | kaynağı değiştir]

70'li yılların sonlarında Kano ve çalışma arkadaşlarının müşteri tatminini modelleme üzerine yaptıkları çalışma kalite için önemli bir adım olmuştur. Bu çalışma Kano Modeli olarak adlandırılmış olan çalışmadır. Bu çalışmaya göre şirketin sunduğu ürün ve servislerin özellikleri müşteri açısından aynı etkiyi gerçekleştirmez, bazı hizmet veya ürünler diğerlerine oranla çok daha fazla müşteri bağlılığı yaratmaktadır. Ayrıca Servis endüstrisinde Toplam Kalite Yönetimi Rehberi adındaki kitabıyla da önemli bir katkı gerçekleştirmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Indian society of Quality, (2010). Dr. Noriaki Kano, http://www.isqnet.org/ANQcongress2010/pops/NoriakiKano.asp sitesinden alınmıştır.
  2. ^ Hamdan Bin Mohammed e-University, (2011), The kano excellence medal, http://www.hbmeu.ac.ae/offerings-and-services/e-tqm-institute/capacity-building/awards/kano-excellence-medal sitesinden alınmıştır.