Nord Stream

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nord Stream'in izlediği güzergah

Kuzey Akım (İngilizce: Nord Stream), Rusça: Северный поток (Severnıy potok)), Baltık Denizi'ndeki bir doğal gaz boru hattıdır. Rusya'daki Vıborg şehrinden Almanya'daki Greifswald kasabasına kadar uzanmaktadır. Sahibi ve işletmecisi Nord Stream AG'dir.

Şirketin ana hissedarı OAO Gazprom projede %51 paya sahiptir. Önde gelen Alman enerji şirketleri, Wintershall Holding GmbH ve E.ON Ruhrgas AG % 15.5'er hisseye sahiptirler. Her biri %9 hisseye sahip olan Hollandalı enerji şirketi N.V. Nederlandse Gasunie ve Fransız enerji şirketi GDF SUEZ diğer iki ortaktır. [1]

Rusya hükümeti tarafından desteklenen ve Gerhard Schröder başbakanlığındaki Almanya hükümeti tarafından uzlaşmaya varılan projede boruların döşenmesine Mayıs 2011'de başlandı. Boru hattının resmi açılışı 8 Kasım 2011 tarihinde yapıldı. [1] Hattın geri kalanı 2011 ve 2012 yıllarında döşenecek ve bunun ardından hat yılda 55 milyar metreküple maksimum kapasitesinde doğal gaz taşıyabiliyor olacak. Langeled boru hattını geride bırakan hat, 1222 kilometre ile dünyanın en uzun deniz altı boru hattıdır.[2]

Proje aşamasında Avrupa'nın Rusya'ya artan enerji bağımlılığı ve çevreye verebileceği potansiyel zarardan dolayı tartışma konusu oldu.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Wiesmann, Gerrit (2011-11-08). "Russia-EU gas pipeline delivers first supplies". Financial Times. Erişim tarihi: 2011-11-08. 
  2. ^ "Nord Stream Passes Ships and Bombs". The Moscow Times. Bloomberg. 2011-05-05. Erişim tarihi: 2011-09-10.