Nimet Abla

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nimet Abla
Nimet abla.jpg
Doğum 1899
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 28 Temmuz 1978
İstanbul, Türkiye

Nimet Abla (tam adı: Melek Nimet Özden), (d. 1899, İstanbul - ö. 28 Temmuz 1978, İstanbul), milli piyango satıcısı.

1928 yılında eşinin Eminönü'ndeki dükkânında (o günlerdeki adıyla Türk Tayyare Cemiyeti) Millî Piyango biletleri satmaya başlamasıyla kendisinin de ünlü olma yolundaki yaşamı başlamış oldu. Tanıtım amacıyla dağıtılan biletlerin parasını toplayamayınca iflasın eşiğine gelen aile, "Nimet Abla"nın girişimiyle kurtuldu: Nimet Özden, Türk Tayyare Cemiyeti'nden bayiilik aldı [1]. 1931 yılında sattığı bir bilete büyük yılbaşı ikramiyesi olan yüzbin lira çıkması ve basının bu durumu fotoğraf ve röportajlarla kamuoyuna sunması, Nimet Abla gişesinin ününü artırdı. 1938'de Eminönü'deki istimlak çalışmaları nedeniyle şimdiki yerine taşınan bilet gişesi, giderek Türkiye çapında tanınmaya başladı. Reklama önem veren Nimet Abla, bilet alanlara kazandırdığı paralar için gazetelere ilan verdi.

Ağustos 1963 yılında Esentepe'de kendi adını vermiş olduğu bir cami inşaatına başladı ve 1970 yılında biten camiyi hizmete açtı (Hacı Nimet Özden Camii). Bu camiiye gelir kaynağı olması için 1971 yılında boğazdaki villasını satarak Hacı Nimet ismiyle bir vakıf kurmuş ve tüm gayrimenkullerini vakfa bağışlamıştır [2]. Cami 2007 yılında bir dönem, kumar parasıyla yapıldığı gerekçesiyle cemaatsiz kalmıştır [3].

"Nimet Abla", gişesinin önünde.

Rahatsızlanarak felç yaşadığı 1970'lere kadar yoğun şekilde çalışan Melek Nimet Özden, Milli Piyango idaresi üzerinde etkin bir öneme sahip olup, Türk halkının "bilinirlikleri" sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır. Nimet Abla gişesinin bugün merkez dışında iki de şubesi bulunmaktadır.

Dip notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Piyango Merakı Onun Adıyla Özdeş. Peki Ama Kim Bu Kadın ?". 2 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2012. 
  2. ^ "Nimet Abla Gişesi'nin Tarihçesi ve Nimet Abla'nın biyografisi". Nibetabla.com. 12 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2012. 
  3. ^ "Piyangocu Nimet Abla'nın camisi cemaatsiz kaldı". Zaman Gazetesi. 29 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]