Nikolay Katanov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ünlü Türkbilimcisi N. Katanov

Nikolay Fyodoroviç Katanov (Rusça: Николай Фёдорович Катанов, Hakasça:Hızıl oglu Pora (Kızıloğlu Bora); d. 1862, Abakan taraflarındaki Ashıs köyü Üzüm yerleşkesi - ö. 1922 Kazan), özellikle Doğu Türk dilleri üzerine araştırmalarıyla tanınmış Sagay boyundan Hakas Türklerinden Rusyalı Türkolog şarkiyatçıve halkbilimci. İlk Hakas profesörüdür.

Petersburg Üniversitesi Doğu Dilleri Enstitüsü'nde öğrenim gördü. Sibirya ve Doğu Türkistan'da araştırma gezileri yaptı (1888-1892). 1894'te Kazan Üniversitesi Doğu Dilleri Kürsüsü'ne atandı ve ölümüne değin orada Türk dili ve edebiyatı, Türk halkbilimi ve Türk tarihi dersleri verdi. Bu arada Başkırt dili ve kültürü üzerine de araştırmalar yaptı. Katanov'un özel kitaplığı 1920'de Türk hükümetince satın alınmış, İstanbul Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Türkiyat Enstitüsü'ne (bugün İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü) verilmiştir.

Başlıca yapıtları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ünlü Türkbilimci Katanov'un yazdığı Tuva ve Tuva Türkleri hakkında ilk ve en önemli bir kitap: Oçerki Uranhayskoy Zemli
  • Opıt Issledovaniya Uryanhanskovo Yazıka (1903, 2 cilt; Uryanhay Dili Üzerine Araştırma Denemesi)
  • Nareçiya Uryanhaytsev (Soyotov) Abanskih, Tatar i Karagasov (1907; Uryanhayların, Abakan Tatarlarının ve Karagasların Lehçeleri)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]