Nikola Salişleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nikola Salişleri
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Diller
Nlakapamukça, Okanaganca, İngilizce
Din
Hristiyanlık, yerel inanç
İlgili etnik gruplar
İç Salişleri, Nikola Atabaskları

Nikola Salişleri ya da Nikolalar (Nlakapamukça ???, Okanaganca ???; İngilizce Nicola people, Nicolas), Kanada'nın Britanya Kolumbiyası eyaletindeki Nicola Country yöresinde, özellikle de Nicola Nehri civarında yaşayan, avcı ve toplayıcı, Plato Kızılderilileri kültür grubundan Kızılderili konfederasyonu. Politik ve kültürel birlik olan federasyon, Aşağı Nikolalar (Lower Nicola) adıyla Scw'exmx boyundan Nlakapamuklar ile Yukarı Nikolalar (Upper Nicola) adıyla Spaxomin boyundan Okanaganların birlikteliğidir. Saliş halkları içindeki İç Salişleri alt grubunda yer alırlar. Diğer Kanada Kızılderilileri gibi Nikola Salişleri de yasal olarak Kızılderili rezervi adı verilen kamp benzeri toplama yerleşimlerde yaşamak zorundadırlar.

Adlandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Nikola (Nicola) adı "Nikola halkı" (Nicola people) olarak hem Nikola Salişlerine (Lower Nicola ve Upper Nicola) hem de Nikolaca konuşan Nikola Atabasklarına (Nicola-Similkameen, Stuwihamuk, Stuwix) verilmektedir. Nikola adının Nlaka'pamux etnik adıyla bir ilgisi yoktur. Fort Kamloops adlı ticaret karakolu (günümüzde Kamloops) çevresindeki farklı dil ve lehçelerdeki Kızılderilileri topluca nitelendirmek için kürk şirketindeki Fransızca konuşan Métis voyageur’ler tarafından takılan Nicholas takma adına dayanır. Bu Nicola ya da Nichola (Fransızca okunuşu Nico-LA, fakat Britanya Kolumbiyasındaki telaffuzu NICK-ola) adı sonradan N’kuala[1] (N'kwala, Nkwala ya da Chief Nicola) adıyla "yerliceleştirilerek" Okanaganların ve Nikola Salişlerinin reisi Hwistesmetxe'qen («Walking Grizzly Bear» Yürüyen Boz Ayı 1780/1785 — ~1865) için kullanılmaktadır. Nicola Gölünün (Nicola Lake, Lac de Nicolas)[2] adı da buna dayanır.

Günümüzdeki yapılanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde Upper Nicola Indian Band bölüğü Nicola Tribal Association birliğine dahilken, diğeri Lower Nicola First Nation (ya da eskiden Lower Nicola Indian Band) adıyla bağımsızdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]