Nihat Berker

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nihat Berker[1]
Doğum 20 Eylül 1949 (1949-09-20) (70 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Milliyet Türkiye Türk
Vatandaşlık Türkiye Türkiye Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Alma mater Robert Kolej
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü
Evlilik Bedia Erim Berker
Çocuk(lar) Selim Berker, Ratip Emin Berker
Bilimsel kariyeri
Dalı Fizik- İstatistiksel mekanik
Kurumları
Etkilendikleri Ratip Berker

Ahmet Nihat Berker (d. 20 Eylül 1949, İstanbul), Türk bilim insanı, kimyacı ve fizikçi profesör.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ahmet Nihat Berker, 20 Eylül 1949'da İstanbul'da Profesör Ratip Berker'in oğlu olarak doğmuştur. Kuramsal fizik profesörüdür. Robert Kolej'den mezun olduktan sonra, lisans eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ne kabul edilen Nihat Berker, 1971 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün fizik ve kimya bölümlerinin her ikisinden birden mezun oldu. 1977 yılında İllinois Üniversitesi Urbana Yerleşkesi'nden Doktora almaya hak kazandı.

Akademik hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1988 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde kuramsal fizik profesörü olan Nihat Berker, 1999 yılında da İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi dekanı oldu. 2004 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden Ordinaryüs Profesör unvanını aldı. 2005 - 2009 yılları arasında Koç Üniversitesi'nde fizik profesörlüğü yapmıştır. 1999'da Türkiye'ye kesin dönüş yapan Prof. Dr. Berker, 2007 yılında Almanya'nın en prestijli ödüllerinden biri olan Humboldt Ödülü'nü kazandı. 11 Ekim 2016'da Sabancı Üniversitesi'nin rektörlüğünden istifa etti.[2]

Nihat Berker, istatistiksel mekanik, normalleşme gruplarına hal değimi uygulamaları, ve yüzeysel fizik konularındaki araştırmaları ile meşhur olan Berker'in oğlu Selim Berker Harvard Üniversitesi'nin felsefe bölümünde etik ve epistemoloji profesörü olmuştur.[3][4] Eşi Bedia Erim Berker[5] de İstanbul Teknik Üniversitesi'nde kimya profesördür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]