İçeriğe atla

Nightmares (film, 1983)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nightmares
Promosyönel poster
YönetmenJoseph Sargent
YapımcıChristopher Crowe
SenaristJeffrey Bloom
Christopher Crowe
OyuncularCristina Raines
Emilio Estevez
Lance Henriksen
Richard Masur
MüzikCraig Safan
Görüntü yönetmeniMario DeLeo
Gerald Perry Kinnerman
KurguMichael Brown
Rod Stephens
DağıtıcıUniversal Pictures
Çıkış tarih(ler)i9 Eylül, 1983 (ABD)
Süre99 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce

Nightmares 1983 yapımlı 4 farklı kısa filmden oluşan bir korku filmidir. Her kısa filmin başrolünde farklı oyuncu oynamaktadır. Joseph Sargent tarafından yönetilmiştir.

"Terror in Topanga"

[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin ilk bölümü Terror in Topanga trafik sırasında yaşanan bir olayı yani bir insanın cesedinin bulunmasını konu alıyor. Film Lisa'nın (Cristina Raines) çocuklarını yataktan alıp yola çıkmasını konu alıyor. Ancak yol sırasında yaşayacağı olaylardan haberi yoktur. Daha sonra Gaz istasyonuna gitmek isteyen Lisa bir süre sonra tüm istasyonların kapalı olduğunun farkına varır ve işte yakında başına gelecekleri öğrenir.

"Bishop of Battle"

[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin ikinci bölümü Battle of Bishopda ise genç J.J. Cooney'den (Emilio Estevez) bahsediyor. Cooney mükemmel bir arcade ve video oyuncusudur. Genelde kendisinden yaşça küçük arkadaşı ile takılır. Bir gün kimsenin 12'nci bölümünü geçemediği The Battle of Bishop oyununu oynar fakat o 12'nci bölümü geçse de diğer bölümde kaybeder. Akşam evde kavga edip, sinirlendiğinden ve dayanamadığından evden kaçan J.J. Cooney tekrar aynı oyun salonuna gelir fakat işte şimdi on üçüncü bölümü geçecektir ancak başına geleceklerinden habersizdir.

"The Benediction"

[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm Lance Henrikse'nin cinayetle sarsılmasını konu alıyor.

"Night of the Rat"

[değiştir | kaynağı değiştir]

Claire (Veronica Cartwright) sürekli evinde duvarında farelerin gezdiğini görür ancak ancak kocası Steven (Richard Masur) kendisini pek dikkate almamaktadır.

Kocası evde kedi olmasını da istemeyince son çareyi eve bir adam çağırıp, fareyi bulmasında bulacaktır. Gelen adam fareyi bulmuştur ancak gelen Steven gelip karısıyla kavga eder ve gelen adamı da evden kovar. Ancak Steven'ın bilmediği bir şey vardır. Farenin gecesi başlamıştır ve büyük bir fareye karşı savaşın başlamasına az kalmıştır.

İlginç bilgiler

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Emilio Estevez filmdeki The Battle of Bishop sahnesi için iki haftalık silah antrenmanı yaptı.
  • Lee Ving Fear grubundandır. Kendisi filmin birinci bölümünde rol almaktadır fakat ikinci bölümde Fear grubunun "I Don't Care About You" isimli şarkısı duyuluyor.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]