Nigger

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Nigger, özellikle İngilizce konuşulan bazı ülkelerde Afrika kökenli siyahi insanlar için kullanılan aşağılayıcı bir terim. Negro (siyah [renk]) sözcüğünden gelir. Kelimenin kendisinden bahsederken bazen N-word (N sözcüğü) şeklinde kodlanır.

İlk olarak sömürgecilik döneminde sömürgeci ülkeler aracılığıyla Afrika kıtasından alınıp köle olarak getirilmiş insanlar için, siyahi anlamında kullanılmıştır. Zamanla, kölelikle özdeşleştiği için, hakaret kabul edilmiştir. Özellikle Amerika'da 1965'e kadar yaygın olarak kullanılmıştır. Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri'nde siyahi olmayan biri tarafından kullanıldığında hakaret kabul edilir. Irkçı söylemler yüzünden bazı siyahi insanlar kötü hissetmektedir fakat zaman zaman siyahi gençler arasında dostça bir lakap olarak kullanılır.

Afrikalı Amerikan Yerel İngilizcesi (AAVE) gibi, non-rhotic olarak adlandırılan; kelimelerin sonundaki "r" sesinin (üstdamaksıl sürtünmesiz ünsüz) bazen okunmadığı İngilizce aksanlarındaki telaffuzuna atfen nigga gibi türevleri mevcuttur. Bu şekilde kullanımı ile, çok daha ofansif bulunan "nigger" kelimesi arasında bir fark oluşmuştur. Nigga, günlük hayatta genç siyahiler arasında yer edinmiş, siyahi kültürü ve hip-hop müzik gibi yollar vasıtasıyla siyahi olmayan, genç insanlar arasında da yaygınlaşmıştır.[1][2] Bazı siyahiler, siyahi olmayanların kelimeyi kullanmasını ofansif bularak onaylamaz ve kültür yağmacılığı (İngilizce: cultural appropriation) olarak nitelendirirken,[3] bazı araştırmacılar kelimenin diğer ırklar tarafından benimsenmesini; diğer etnik grupların kelimeyi pozitif anlamda kullanması sonucunda kültürel asimilasyon örneği olarak göstermektedir.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Aldridge, Kevin; Thompson, Richelle; Winston, Earnest (5 Ağustos 2001). "The evolving N-word". The Cincinnati Enquirer. 10 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2006. 
  2. ^ Pierre, Kendra (1 Mayıs 2006). "'Nigger,' 'Nigga' or Neither?". Meridia. Lehman College. 9 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ Allen-Taylor, J. Douglas (9–15 Nisan 1998). "New Word Order". Metro Silicon Valley. 25 Şubat 1999 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2019. 
  4. ^ Wiggins, Keya (March 2012). "African Americans' perceptions of the "N-Word" in the context of Racial Identity attitudes". Journal of Pan African Studies. 5 (1). 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]