İçeriğe atla

Nielsen Media Research

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Logosu

Nielsen Media Research (NMR) medya izleme ölçümü yapan bir Amerikan şirketidir. Televizyon, radyo ve gazete dahil çeşitli medya mecralanı takip eder. New York şehri'nde merkezlenmiş ve başlıca Chicago'dan operasyonlarını yürüten bu şirket, en çok Nielsen Reytingleri olarak adlandırılan televizyon izleme ölçümleri ile tanınır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyanın en önde gelen medya araştırma şirketi olan Nielsen Media Research, bir pazarlama araştırma şirketi olan ACNielsen'in bir bölümü olarak başlamıştır. 1996'da Nielsen Media Research bağımsız bir şirket olarak ana şirketten ayrıldı ve 1999'da Hollanda holdingi VNU tarafından satın alındı. 2001'de VNU, ACNielsen'i de satın alarak her iki şirketi aynı şemsiyenin altına getirdi. VNU 2007'de yeniden yapılandı ve Nielsen Company adını aldı.

2004'te AGB grubu ve Nielsen Media Research International, AGB Nielsen Media Research adıyla bir ortaklık başlattılar. Bu şirket evliliği sonucundan Nielsen Media Research'ün ABD dışındaki TV izleyici ölçüm hizmetleri ile AGB grubunun tüm şirketleri bir çatı altına girdi.[1]

Nielsen 2007'de cep telefonlarının yerini izleyen Telephia'yı satın aldı.

Hizmetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nielsen TV Reytingleri 1950'lerden beri üretilmektedir ve hangi programın toplumun hangi kesimi tarafından seyredildiğinin istatistiksel bir ölçümüdür. Bu ölçümün en iyi bilinen tarafı "günlük"tür. Yılda dört defa, şubat, mayıs, temmuz ve kasım aylarında Nielsen anketçileri ABD'nin Oldsmar, Florida ve Radcliff, Kentucky kentlerinde ev halklarından, bir hafta boyunca evde seyredilen programların kaydedileceği günlükler tutmalarını isterler. Nielsen Amerikan TV izlemsini ölçmek için günlüklerden başka yöntemler de kullanır. Yakın zamanda Nielsen, ev içinde ve dışında televizyon izlemeyi ölçmek için A2M2 projesini açıkladı.

Nielsen ABD'da 30.000'den fazla evde Peoplemeter (İngilizce "insan metre") olarak adlandırdığı izleyici sayaç cihazı bulundurmakta, buna ilaveten 30 ülkede, ortak şirketlerinki de sayılırsa 20.000'den fazla Peoplemeter 'e sahiptir.[2]

Nielsen Media Research, kardeş şirketi olan Nielsen//NetRatings İnternet ve dijital medya izleyicilerini takip eder, Nielsen BuzzMetrics ise tüketiciler tarafından yaratılan medyayı (bloglar gibi) takip eder.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "AGB Group History in TAM". 24 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2009. 
  2. ^ "Nielsen Media Research International Background and Experience in TAM". 21 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2009. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]