Nicholas Malebranche

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nicholas Malebranche
Kendi dilinde adıNicolas Malebranche
Doğum6 Ağustos 1638(1638-08-06)
Paris, Fransa
Ölüm13 Ekim 1715 (77 yaşında)
Paris, Fransa
MilliyetFransa
Vatandaşlık Fransa
Mezun olduğu okul(lar)University of Paris (Collège de la Marche and Collège de Sorbonne)
MeslekFilozof Teolog
Tanınma nedeniOkasyonalizmin öncüsü
Önemli eser(ler)The Search After Truth, Treatise on Nature and Grace ve Dialogues on Metaphysics and on Religion
DinKatolik Hristiyan
Ebeveyn(ler)Nicolas Malebranche, Catherine de Lauzon

Nicholas Malebranche (6 Ağustos 1638 - 13 Ekim 1715), Oratorium tarikatı üyesi, papaz, Fransız filozof ve Teolog.

Malebranche, gerçek Hristiyan felsefesi olarak gördüğü Descartes felsefesine bağlanmış ve Arnold Geulincx gibi zihin-beden ilişkisi üzerinde durmuştur. O, iki farklı özle tanımlandığı için, aralarında ortak hiçbir nokta bulunmayan ve bu nedenle birbirine bağlanamayan iki töz, yani zihin beden ilişkisi konusunda, Tanrı'nın ruha, bedensel süreçleri birer vesile ya da ara neden olarak kullanmak suretiyle ideler koyduğunu, zihinle beden arasındaki gözle görülür bağın Tanrı'nın müdahalesiyle kurulduğunu savunan Occasyonalizm görüşünün doruk noktasıdır.

Gerçek bir neden olmanın yaratıcı bir nedensel güç olmak olduğunu söyleyen Malebranche'a göre, hiçbir insan yaratıcı olamaz. Dahası, Tanrı yaratma gücünü insana aktarmış da değildir. Öyleyse tek ve gerçek bir neden vardır ve o da Tanrı'dır. Onun Hume'un görüşüne çok benzeyen nedensellik görüşünün mantıksal sonucu, "bizim her şeyi Tanrı'da gördüğümüz sonucudur, zira dış dünyadaki nesneler bizde, bir ide ya da düşünce meydana getiremeyeceği için, tüm idelerimiz Tanrı'dan çıkar. Bir şeyi bildiğimiz zaman, Tanrı'nın zihnindeki ideleri bildiğimizi söyleyen Malebranche'a göre, bizi aydınlatmak suretiyle, bir şeyi bilme olanağı veren Tanrı'dır. Öğrenmede aktif metodun uygulayıcısıdır. Alnının teriyle bilgi edinmeyenler asla bu bilginin zevkine asla varamazlar. Böylece gerçek Sokratik yöntemi salık veriyor.

Malebranche'ın felsefesi, Augustinus ile Descartes felsefelerini kaynaştırmaktan oluşmuş bir sistemdir. Bu iki felsefe de ''Tanrı'yı bilmek'' ile 'insanın kendini bilmesi' ni, bu iki bilgi çeşidini sıkı sıkıya birbirine bağlar.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Macit Gökberk-Felsefe Tarihi. Remzi Kitapevi. 1961. s. 332.