İçeriğe atla

Newfoundland (köpek)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Newfoundland
Kahverengi Newfoundland
ÜlkeNewfoundland
Köpek (Canis lupus familiaris)

Newfoundland, genellikle siyah ve büyükçe köpek ırkı.

Newfoundland türü Newfoundland ve Labrador kıyılarında gelişmiş bir hayvandır ve adını da bu coğrafi bölgeden almaktadır.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yükseklikleri; erkeklerde 69 – 74 cm, dişilerde 63 – 69 cm. Ağırlıkları; erkeklerde 58 – 69 kg, dişilerde 45 – 54 kg.[1] Çok iri boyuttadırlar, bu zamana dek tespit edilen en büyük Newfoundland burnundan kulağına 1,8 metre, 117 kiloydu. İri kemikli, dev kaslı olmaları onlara müthiş bir yüzme yeteneği verir. Uzun mesafeler yüzebilecek kadar nefes kapasiteleri vardır.[2]

Karakter özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Zeki, cesur, dost canlısı, sakin, güvenilir olmalarıyla bilinirler. Çocuk, yaşlı ya da hayvanlarla dost olur ve onları her türlü tehlikeye karşı korumak ister. Bunu havlamak yerine, yabancılarla dostu arasına girip engel oluşturarak yapar. Sabırlı ve oyuncu olması nedeniyle çocuklarla iyi anlaşırlar. Sıcaktan hiç hoşlanmazlar. Yüzmeyi çok seven, bol sulu, serin yerlerde yaşamaktan hoşlanan köpeklerdir.

Temel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Newfoundland büyük bir köpektir. Güçlü, zarif, uyumlu, çevik ve dayanıklıdır. Dikkat çekici özellikleri olan bir köpektir. İyi, cesur, cömert, zeki ve insana yakın. Lord Byron bu cins hakkında şunları yazmıştır: "... Cesareti vahşilikten uzaktır. İnsana ait kusurları taşımaz, fakat onun tüm erdemlerine sahiptir." Aynı zamanda sabırlı bir köpektir. Yabancılara karşı iyi davranır ve efendisine karşı son derece dikkatlidir.

Sağlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu ırkın yaşam süresi diğer köpeklere oranla oldukça kısadır. Aynı zamanda bir takım yatkın hastalıkları vardır. Bu hastalıklar; kalça çıkığı, genetik kalp hastalıkları, mide dönmesi, ektropion, entropion olarak sıralanabilir.[3] Bu ırkın ortalama yaşam yılı 10-12 yıl arasındadır.[1]

Neler yapar?[değiştir | kaynağı değiştir]

Newfoundland, içgüdüleri sayesinde bir suda kurtarma köpeğidir. Pek çok kişi hayatını bu cinsin üyelerine borçludur.Atalarının yüzyıllar önce Avrupa’nın soğuk denizlerinde sergilediği yüksek performans seviyesini genlerinde taşımaktadırlar.[4]

Bir gemi kazasından sonra cankurtaran sandalına sığınan yirmi kişiyi güvenle sahile çeken bir Newfoundland'a 1919'da altın madalya verilmiştir. Bu köpek suların Saint Bernard'ı olarak anılmıştır.

Günümüzün daha güvenli gemileri ve gelişmiş iletişim araçları bu köpeğin profesyonel faaliyetlerini sınırlandırmıştır, ama gene de Newfoundland güzel, vefalı ve hoş bir arkadaşın tüm özelliklerini taşımaya devam eder.

Kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Kökeni hakkında birbiriyle çelişen görüşler vardır. Newfoundland'a 1600 yılında getirilen kutup köpeklerinden türetildiğini iddia edenler vardır.

Bazıları da Britanya kökenli olduğunu, ortaya çıktığı tarihin, Newfoundland Adası'nın bir İngiliz mülkü haline geldiği 1700 yılına kadar uzandığını düşünürler. Bu teoriye göre İngilizler Tibet Mastiff'ini Newfoundland Adası'na getirdiler ve Newfoundland, burada mastifflerle yerli köpeklerin uzun süre çiftleştirilmesiyle elde edildi.

Üçüncü bir görüşe göre de, Newfoundland, Labrador'un yakın akrabasıdır. Bu teori iki cins arasındaki benzerliğe dayanır. Bu iki köpek gerçekten de birbirine çok benzer. Mükemmel bir yüzücü olan Labrador'un Belle Boğazı'nı yüzerek geçmiş veya buz tutan boğazı yürüyerek aşmış olması mümkündür.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Newfoundland köpeği sağlık". 12 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "NEWFOUNDLAND ÖZELLİKLERİ". 30 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2020. 
  3. ^ "NEWFOUNDLAND SAĞLIĞI". 30 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "Newfoundland Eğitimi". 15 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.