Neue Zeitschrift für Musik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Neue Zeitschrift für Musik
Editör Robert Schumann
Kategoriler Kültür & Sanat
Yayımcı Schott Müzik
İlk sayı 1834
Ülke Almanya
Dil Almanca
Website http://www.musikderzeit.de/en_UK/journal/index.html

Die Neue Zeitschrift für Musik (Yeni Müzik Dergisi), Almanya'nın Leipzig kentinde 1834'ten bu yana yayımlanan Almanca müzik dergisidir.

Ünlü besteci Robert Schumann tarafından çıkarılmaya başlanmıştır. "Dünyanın en uzun süredir yayımlanan müzik dergisi" unvanını taşır. Yılda 6 defa yayımlanır. Her sayısı farklı bir konuya odaklanır. Çağdaş müziğin değişik türlerinde (klasik, caz, rock...) yayın yapan bir dergidir.

İlk sayısı 3 Nisan 1834 tarihinde yayımlandı. İlk dört sayının editörü olarak piyano öğretmeni Julius Knorr ismi görünse de, ilk sayılarından itibaren editörlüğü bizzat Schumann'ın kendisi üstlenmişti. 1835 yılında yeni bir yayımcı bulunduktan sonra Schumann'ın ismi editör olarak görünmeye başladı. Schumann, dergideki yazılarında Chopin, Berlioz gibi genç müzisyenleri destekledi. 1844'te Alman müzik eleştirmeni ve tarihçisi Franz Bredel derginin sahibi ve editörü oldu. 3 Eylül 1850'de Wagner'in özellikle Leipzig Konservatuvarı'nın kurucusu Felix Mendelssohn'un müziğine saldıran ünlü Yahudi-aleyhtarı makalesi bu dergide yayımlandı. Brendel, 1868'deki ölümüne kadar derginin editörlüğünü sürdürdü. Dergi günümüzde, ünlü müzik yayımcısı Schott Müzik'in bir yayın organıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]