Neue Zürcher Zeitung

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Neue Zürcher Zeitung
Neue Zürcher Zeitung.svg
Tür Günlük gazete
Format Berliner
Sahibi NZZ-Gruppe
Genel yayın yönetmeni Markus Spillmann
Kuruluş tarihi 12 Ocak 1780
Dil Almanca
Genel merkez İsviçre Zürih/İsviçre
ISSN 0376-6829
OCLC numarası 698049952
Resmî site nzz.ch

Neue Zürcher Zeitung (NZZ), Zürih'te Almanca yayımlanan günlük gazete.

1780'de Zürcher Zeitung adıyla haftalık gazete olarak kuruldu. 1821'de yeniden düzenlenerek Neue Zürcher Zeitung adıyla haftada iki kez çıkmaya başladı. 1868'de Zürih'lilerin ortak olduğu bir anonim şirkete dönüştü. Ertesi yıl günde iki baskı, 1894'te günde üç baskı yapmaya başladı.

Boyutları küçük olan gazetenin sade bir görünümü vardır. Özenli, ciddi ve derinlemesine bir habercilik, geniş bilgiye dayalı ayrıntılı çözümlemeler ve her önemli olayın geniş bir bağlam içinde sunulması gazetenin başlıca özellikleridir. Uluslararası olaylara geniş yer ayrılır. Özellikle aydınların, devlet görevlilerinin ve dünyadaki gelişmeleri derinlemesine izlemek isteyen herkesin ilgisini çeker.

Reichstag yangınını komünistlerin değil, Hermann Göring'in çıkardığını açıkladığı için 1934'ten sonra Almanya'da yasaklanmıştır. 1945'ten sonra dengeli haberciliğiyle, dünyanın en ciddi ve saygın gazetelerinden biri kabul edilen Neue Zürcher Zeitung, Kremlin'den Beyaz Saray'a kadar dünyanın bütün önemli başkentlerinden düzenli bir okur kitlesi vardı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]