Neil Turok

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Neil Turok

Neil Turok (d. 16 Kasım 1958), Güney Afrikalı fizikçi ve Perimeter Institute for Theoretical Physics'in direktörüdür. Matematiksel fizik ve evrenin oluşumuyla ilgili araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmalarda Evrenin halka modeli ve kozmolojik sabit üzerinde çalışmıştır. Son yapılan araştırmalarda Big Bang'den gelen yer çekimi dalgaları bu modelin yanlış olduğu yönünde kanıya neden oldu. Bu dalgalar BICEP2 deneylerinde fark edildi.

Çocukluğu ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Turok, Johannesburg, Güney Afrika'da Mary ve Ben Turok çiftinin çocukları olarak dünyaya geldi. Babası ırkçılık karşıtı harekette bulunan bir aktivist ve Afrikan Ulusal Kongresindeydi. Cambridge Üniversitesinden mezun olduktan sonra doktorasını Profesör David Olive altında Imperial College London' da yaptı. Profesör David Olive aynı zamanda süpersicim teorisini keşfeden bilim insanlarından biriydi. Santa Barbara'da post-doc yaptıktan sonra Fermilab'da çalışmaya başladı. 1992'de teorik fiziğe katkılarından dolayı Maxwell ödülüne sahip oldu. 1994'te Princeton Üniversitesinde profesör olarak görev yaptı. 2008'de Perimeter Enstitüsünde direktör olarak göreve başladı.

Araştırmaları ve diğer katkıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Matematiksel fizik ve evrenin oluşumuyla ilgili birçok alanda çalıştı. Çalışmalarında kosmoloji de temel fiziğin gözlemlenebilen testleri üzerine yoğunlaştı. 1990'ların başında, beraber proje yürüttüğü grup anizotropik kozmik arka plan ışımasının sıcak ve polarizasyon ile nasıl ilişkilendirdiğini gösterdi. Bu araştırma ayrıca WMAP uzay aracındaki ölçümler tarafından da doğrulandı. Bu grup aynı zamanda kozmolojik sabit'in varlığı ile ilgili en temel araştırmaları da yürüttü. Turok ve grubu açık enflasyon teorisini gelişti. Stephen Hawking ile birlikte enflasyonist evrenin oluşumunu tanımlayan Hawking-Turok instanton çözümleri üzerine çalıştı. Son zamanlarda Paul Steinhardt ile birlikte evrenin halka modeli üzerinde araştırmalarına devam ediyor. Bu modele göre big bang, M teorisinde açıklanan iki "brane-worlds" arasında çarpışmayla oluşuyordu. Bu öngörülmüş model günümüzdeki kozmolojik data ile uyuşuyordu, fakat, kozmolojik enflasyon ile uyuşmayan noktaları vardı. 2006 yılında Steinhardt ve Turok halka modelinin bir mekanizm ile birleşerek nasıl kozmolojik sabiti küçük sayılarak indirdiğini gözlemleriyle açıkladılar. 2007 yılında Steinhardt ve Turok "Endless Universe" adlı kitabı yayınladılar. 2012 yılında, "Turok's Massey Lectures", "The Universe Within: from quantum to cosmos" adı altında yayınlandı. 2003 yılında, Turok, Muizenberg' de Matematik Bilimleri Afrikan Enstitüsünü kurdu.

Ödülleri ve dereceleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Matematiksel fiziğe katkılarından ve Afrikan Matematik Bilimleri Enstitüsünü kurduğundan dolayı 2008 TED Ödülünün sahibi oldu. Aynı yılda ayrıca "En Yenilikçi İnsan" ödülünü aldı. 9 Mayıs 2008 tarihinde Mike Lazaridis Turok'un Teorik Fizik Perimeter Enstitüsünün yeni yönetici müdürü olduğunu duyurdu. 2010 yılında Katar'da World Innovation Summit for Education ve South African Mathematical Society'den birer ödül aldı. 2011 yılında Ottawa Üniversitesinden Fahri Doktora unvanını aldı. 3 Kasım 2011 yılında, Turok 2012 yılı için Massey Lectures'ı verilmesi için görevlendirildi. Bu beş kısıma ayrılmış dersler Kanada'nın değişik yerlerinde verildi. 16 Mayıs 2014 yılında, Dr. Turok Saint Mary's Üniversitesinden Fahri doktor unvanını aldı.