Neferti'nin Kehaneti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Neferti'nin KehanetiAntik Mısır edebiyatının önemli bir eserine verilen modern isimdir. Firavun I. Amenemhat döneminde (12. hanedan) ortaya çıktığı düşünülen metin, eski bir kehanetin aktarımı ile o sırada tahtta bulunan I. Amenemhat'ın iktidarını meşru kılmak için yazılmıştır.

İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Anlatılan hikâyeler 4. hanedanın kurucusu olarak kabul edilen Snofru'nun sarayında geçmektedir. Snofru adamlarına onu güzel konuşmaları ile şenlendirecek bir kahin bulmaları emrini verir. Bunun üzerine Neferti adında tanrıça Bast'ın tapınağında çalışan bir kahin kralın huzuruna çıkarılır. Neferti ilk önce Snofru'ya geçmiş zamana mı yoksa gelecek zamana mı dair olaylardan kendisine bahsetmek istediğini sorar. Snofru Neferti'nin gelecek zamana dair konuşmasını ister.

Neferti bunun üzerine Mısırı bekleyen kötü zamanların olduğu, Nil'in kuruyacağını, ülkenin kuzeyinde yabancıların toprak sahibi olacağını ve güneş tanrısı Re'nin insanların yakarışlarını dinlemeyeceğini aktarır. Buraya kadarki metin içerik itibarıyla Ipuwer Papirüsü'ne de benzerlik göstermektedir. Ipuwer'den farklı olarak Neferti hikâyesine olumlu bir yön ekler. Neferti ülkeyi yeniden düzene getirecek bir kurtarıcının geleceği kehanetinde bulunur. Kehanette kurtarıcının Nubili bir anne tarafında doğurulacağı ve adının Ameni olacağından bahsedilir ki bu isim I. Amenemhat'a işaret etmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]