Natalia Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Natalia Cumhuriyeti
Natalia Republiek
12 Ekim 1839–1843
Bayrak
Başkent Pietermaritzburg
Dil(ler) Felemenkçe
Yönetim Cumhuriyet
 - Devlet Başkanı Andries Pretorius
Tarihi
 - Bağımsızlık 12 Ekim 1839
 - Birleşik Krallık ilhak 1843
Para birimi Güney Afrika Sterlini

Natalia Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneyinde, günümüzde Güney Afrika Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan bölgede kurulan kısa ömürlü devlet.

Natalia Cumhuriyeti kısa bir süre için Afrika'daki Avrupa -özellikle Hollanda- kökenlilerin oluşturduğu grup olan Boerler (Afrikaner) tarafından kurulan ve bağımsızlığı ilan edilen ülke olmuştur.

11 Kasım 1839 tarihinde o dönem Birleşik Krallık sömürgesi olan bölgede gerçekleştirilen Kanlı Nehir Meydan Savaşı (en:Battle of Blood River) neticesinde bölge üzerinde egemenlik kuran Boerler, kurdukları cumhuriyeti ilan ederek, Birleşik Krallık hakimiyetini tanımadıklarını beyan etmiş, bölgenin tek sahibi olmuştur.

Güney Afrika'da Hint Okyanusu kıyısında kurulan devlet, bölgenin hakimiyeti koruma adına yerli halk olan Zulular ile zaman zaman çatışmalara girmiş, çoğunda ise başarılı olmuştur.

Birleşik Krallık bağımsızlık ilanından itibaren ülkenin varlığını hiçbir şekilde kabul etmemiş ve buraya yerleşen Boerlerden bölgeyi terk etmelerini istemiştir. Britanyalı yetkililerin bu isteğini yerine getirmeyen Boerler, 1842 yılında şiddetli bir baskın ile yerlerinden uzaklaştırılmak istenmiştir. Tüm bunlara rağmen yenilgiye uğratılamayan Boerler, Congella Meydan Savaşı ile belli bir bölge üzerinde yeniden hakimiyet kurmayı başarsa da, Britanyalıların yeni destek kuvvetler elde etmesi ile bu baskıya dayanamamış ve Birleşik Krallık askeri güçleri 1843 bölgeyi yeniden ilhak ederek hakimiyeti altına almıştır.

Bu bölgede yenilgiye uğrayan Boerler bunun üzerine ilerleyen dönemlerde Özgür Orange Devleti ve Transvaal Cumhuriyeti'nin kurulduğu kuzey bölgelere göç etmişlerdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]