Narciso Yepes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Narciso Yepes (d. 14 Kasım 1927 ö. 3 Mayıs 1997), İspanyol gitarist ve aranjör.

İcrasındaki kendine has tekniğiyle, özgün bir çizgi oluşturmuştur. Bilinen hiçbir konserinde icra etmemiş olsa da esası çok eskilere dayanan ve lut adı verilen, ud ve gitara benzeyen telli bir çalgının da virtüözü olduğu bilinmektedir.

Aktif olduğu yıllar içerisinde klasik gitara büyük katkılarda bulunmuş, İspanyol luthier Jose Ramirez ile birlikte "Bartolex" denen 10 telli klasik gitarı yapmış ve kullanmıştır. Bu gitara uygun eserler besteleterek ve var olan eserlerden uyarlamalar yaparak dünya klasik gitar repertuvarına da büyük katkılarda bulunan sanatçı, bunların haricinde klasik müzik repertuvarında bulunan ama aslında lavta ve lut için yazılan, Barok döneme ait besteler ve benzerlerini yaptığı gitara uyarlamıştır. Bahsi geçen gitarın, aşağıdan yukarıya ilk 6 teli bilinen klasik gitarla aynı özellikler ve akort düzeninde olup, yukarıya saymaya devam ederken 7, 8, 9 ve 10. teller ise icra edilen esere göre farklı şekillerde akort edilebilen bas tellerden oluşmaktadır.

Ölümünün ardından Bartolex de çeşitlendirilerek (gövde tipleri, elektronik ekipmanları, tel sayıları vs.) gitaristlerin beğenisine ve kullanımına sunulmuştur.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ İngilizce Vikipedi Narciso Yepes maddesi