Napolyon Yasaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Napolyon Yasaları (FransızcaCode Napoléon; Code civil des Français) - Napolyon Bonapart'ın hazırlattığı medeni yasa metnidir. Onun isteğiyle Fransa'da hazırlanmış ve 1804 yılında yürürlüğe girmiştir.

Metin hazırlanırken önceki iki hukuk sistemlerinden etkilenilmiştir. Birisi Roma Hukuku, diğeri İslâm Hukuku (Fıkıh) idi.[1] Roma Hukukunda I. Justinianus'un hazırlattığı Corpus iuris civilis metin külliyâtından ve Fıkıh'da ise Mısır'ı işgal ettiği zaman da bölgede yaygın olan Şafi Mezhebi ve özellikle metin olarak İmam Mâlik'in Muvatta adlı kitabından etkilenmiştir.

Bu yasalarla Fransa'da hukukun üstünlüğü tanınmış, yasaların yürürlüğe girebilmesi için resmen ilanı şart koşularak gizli yasa çıkarılması engellenmiş ve yasanın yetersiz kaldığı suçlarda adaleti sağlamak için yargıçlara ilk defa yasaları yorumlama yetkisi verilmiştir. Dünya'daki çoğu devletin hukuk sistemi hâlâ Napolyon yasaları baz alınarak hazırlanmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mukayese-i Kavânîn-i Medeniyye 3 Aralık 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Medenî Kanunlar Karşılaştırması Mecelle-i Ahkâm-ı Adliye ve Kod Napolyon) AÜHFD, 61 (2) 2012: 809-818