Nansen Mülteci Ödülü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
BMMYK Nansen Mülteci Ödülü 
Açıklama Mülteciler için yapılan olağanüstü çalışmalar
Dağıtan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği
Tarih 1954
Yer Cenevre
Resmî sitesi unhcr.org/nansen

BMMYK Nansen Mülteci Ödülü Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından mülteciler, sığınmacılar veya vatansız kişiler için yapılan olağanüstü çalışmaların takdiri için her yıl şahısa, bir gruba veya organizasyona verilen ödüldür.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödül adını Norveçli kaşif, devlet adamı ve Nobel Barış Ödülü sahibi Fridtjof Nansen'den alır. Milletler Cemiyeti Yüksek Komiseri olarak Nansen vatanından koparılanların sesi oldu. BMMYK Nansen Mülteci Ödülü bir hatıra madalyası ve Norveç ve İsviçre hükümetleri tarafından bağışlanan 100.000 dolarlık para ödülü içerir. İsviçre ve Norveç hükümetleri, Norveç Mülteciler Konseyi ve IKEA Vakfı BMMYK Nansen Mülteci Ödülü programını desteklemektedir.[1]

Nansen Mülteci Ödülü her yıl Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından mülteciler için yapılan üstün servislerin takdiri için verilir. Madalyanın üstündeki yazı: "Nestekjærlighet er realpolitikk" (Türkçe: Alturizm Uygulanabilir Politikadır (Realpolitik))

Ödül seremonisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Her yıl, BMMYK Nansen Mülteci Ödülü Cenevre, İsviçre'de "Dünya'nın insanlık başkentinde " saygın bir seremoni ile teslim edilir. Tören Bâtiment des Forces Motrices'de BMMYK yıllık komite toplantısı ile aynı anda yapılır.[2][3]

Nansen paneli [değiştir | kaynağı değiştir]

2011 yılında Université of Genève (Türkçe: Geneve Üniversitesi), Pour Geneve Vakfı ve Académie de droit international humanitaire et droits humains à Genève ilk Nansen paneli'ni organize ettiler. Artık her yıl yapılan organizasyon Cenevre'nin entelektüel çevresini, gençliğini ve medyasını mülteciler için bir araya toplar.

2012 yılında, panelin başlığı "Les femmes et la reconstruction de la Somalie: du trouble à l'espoir" ("Kadınlar ve Somali'nin Yeniden İnşaası: Karmaşadan Umuda") olarak belirlendi. 2011 Nobel Barış Ödülü sahibi Leymah Gbowee, NRC Genel Sekreteri Elisabeth Rasmusson ve UNHCR iyi niyet elçisi Barbara Hendricks konuşmacı olarak katıldı.[4]

Adaylıklar [değiştir | kaynağı değiştir]

En kuvvetli adaylıklar beklentilerin ötesine geçmiş, azim ve cesaret örneği göstermiş ve mültecilere doğrudan, ciddi olarak yardım etmiş kişilerdir.

Adaylıklar BMMYK Nansen Mülteci Ödülü Websitesinden gönderilmek zorundadır. Şu an veya geçmişte BMMYK'da görev almış kişiler aday gösterilemezler. Kendini aday göstermek,uluslararası organizasyonlar dahil, kesinlikle önerilmez.[5]

Ödül Sahiplerinin Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Prof. Aqeela Asifi, 2015

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Official homepage for the UNHCR Nansen Refugee Award". 5 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2017. 
  2. ^ "Representation of the Netherlands in Geneva". 29 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2017. 
  3. ^ "Official homepage for the UNHCR Nansen Refugee Award". 21 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2017. 
  4. ^ "University of Geneva Communication Service". 6 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2017. 
  5. ^ "Official homepage for the UNHCR Nansen Refugee Award". 9 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2017.