Nancy Reagan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Nancy Reagan

Nancy Davis Reagan (d. 6 Temmuz 1921, New York), ABD başkanı Ronald Reagan'ın dul eşi, 1981'den 1989'a kadar first lady.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ailesi doğumundan hemen sonra boşandı. Maryland'de teyze ve amcasının yanında büyüdü. Bu sırada annesi aktörlük yapıyordu. 1940'lar ve 1950'lerde Hollywood'da aktörlük yaptı, bazı filmlerde baş rolü üstlendi (Donovan's Brain, Night into Morning ve Hellcats of the Navy). 1952'de o sıralar Sinema Aktörleri Locası başkanı olan Ronald Reagan ile evlendi. İki tane çocukları oldu.

First Lady[değiştir | kaynağı değiştir]

1967 ile 1975 arasında eşi California eyaleti valisi iken, o da eyaletin first lady'si oldu.

Nancy Reagan 1981'de eşinin seçim zaferiyle ABD first lady'si oldu. Daha başlangıçta Beyaz Saray'daki hepsi bağışlarla toplanmış olan porselenleri tamamen yenileme kararı eleştiri topladı. Nancy, yıllar süren resmi dekorasyondan sonra Beyaz Saray'a Kennedyvari bir cazibe kazandırdı. Lüks modaya ilgi duyması ilgi çekti ve eleştiri topladı. Uyuşturucuya karşı düzenlenen "Hayır Deseniz Yeter" (İngilizce: "Just Say No") kampanyasını destekledi. Bu onun first lady olarak başlıca girişimi sayılır. 1981'deki suikast girişiminden sonra Ronald Reagan'ın randevularını falcıya danışarak etkilediğinin ortaya çıkması tartışma doğurdu.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]