Nakonferans

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Nakonferans katılımcıları tarafından yönetilen bir toplantı türüdür. "Nakonferans" terimi, geleneksel konferansların yüksek katılım ücretleri, reklamsı sponsor sunumları, hiyerarşik organizasyon yapıları gibi özelliklerden bir ya da birkaçından kaçınabilme hedefini ifade eder. Örneğin 2006 yılında CNNMoney'de Foo Camp, BarCamp, Bloggercon ve Mashup Camp gibi çeşitli etkinlikler için bu terim kullanılmıştır.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Harrison Owen tarafından 80'li yılların ortalarında Açık Uzam Teknolojisi[2] biçim/yöntemini geliştirdi. 1993 yılında yayınladığı Open Space Technology: a User's Guide kitabında, günümüzde nakonferanslarla ilişkilendirilen birçok yöntemi tartışmaya açmakla birlikte bu terimi hiç kullanmadı. Terimin kullanıldığı bilinen ilk örnek 1998 yılındaki yıllık XML Geliştiricileri Konferansı olarak kabul ediliyor.

Lenn Pryor'ın BloggerCon etkinliğinden söz ederken bu terimi kullanmasını takiben, etkinliğin organizatörü Dave Winer Nisan 2004'teki yazılarıyla yaygınlaştırıldığı kabul ediliyor. İlk BloggerCon 4-5 Ekim 2003 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Etkinlik türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nakonferans etkinlikleri çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilirler. Aşağıda bilinen kimi örnekler sıralanmıştır:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Craig, Kathleen. "Why "unconferences" are fun conferences". Business 2.0 Magazine. 15 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2006. 
  2. ^ "OpenSpaceWorld: CollectedResources". 25 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2011. 
  3. ^ Juanita Brown and the World Café Community (2002). The World Cafe : A Resource Guide for Hosting Conversations That Matter. Whole Systems Associates. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]