Nagravision

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Logo Nagra Kudelski Group.svg

Nagravision veya kısaca Nagra, Kudelski Group bünyesinde olan şirket. Nagra, dijital kablo ve dijital uydu için şartlı erişim sistemleri geliştirmektedir.[1] İsim ayrıca şirketin ana ürünü olan Nagravision kripto cihazları için de kullanılmaktadır.

Nagravision şifre çözme işlemi, Nagravision standardına uygun bir akıllı kart okuyucuya veya bir koşullu erişim modülüne veya CAM'ye sahip bir alıcı tarafından gerçekleştirilir. Nagravision, özellikle Fransa ve İsviçre'de Canal+ tarafından, Canal-Uydu paketinde, Tivù Sat ( İtalya ) üzerinde, ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nde (Dish Network, Echostar), Kanada'da (Bell Télé) ve 120'den fazla ülkede ve dünya çapında operatörler kullanılmaktadır.

Analog sistem[değiştir | kaynağı değiştir]

1990'larda analog uydu televizyon programlarını karıştırmak için bir analog Nagravision sistemi (Syster) kullanıldı. Bu satır karıştırma sisteminde, PAL TV sinyalinin alt 32 satırı bir video alanı tarafından zaman içinde kaydırılır ve bir psödo-rastgele sayı üretecinin kontrolü altında izin verilen sırayla okunur. Bir akıllı kart güvenlik mikro denetleyicisi (anahtar şeklinde bir pakette), teletekst ile karıştırılmış TV sinyalinin boşluk aralıkları sırasında iletilen verilerin şifresini çözer ve resmi geri döndürmek için gereken mevcut hat kombinasyonunu içeren rastgele tohum değerini çıkarır. Sistem ayrıca ses sinyalinin bir frekans karıştırıcı kullanılarak 12,8 kHz'de modüle edilmesine izin verdi.

Dijital sistemler[değiştir | kaynağı değiştir]

Nagravision'ın şu anda kullanılan 4 sürümü, Nagravision, Nagravision Cardmagedon, Nagravision Aladin ve Nagravision Merlin olarak bilinen dijital uydu televizyonu için yaygın olarak kullanılmaktadır. Nagravision Cardmagedon ve Aladin genellikle birbirleriyle karıştırılır ve teknik olarak mevcut olmayan "Nagravision 2" terimi altında kullanılır. Ancak Nagravision Cardmagedon, Nagravision Aladin ve Mediaguard SECA 2 şifrelemesinin karmaşık bir birleşimidir. Nagravision Merlin, Nagravision 3 olarak da bilinir.

Şifre çözme birimi ya bir alıcıya entegre edilmiştir, bir koşullu erişim modülü (CAM) olarak ya da bir CAM öykünücüsünde desteklenen birçok şifreleme şemasından biri olarak mevcuttur.

Nagravision, tüm dünyada sağlayıcılarla birlikte bir koşullu erişim sistemi olarak benimsenmiştir:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Group at a glance | Kudelski Group". www.nagra.com. 25 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]