Nadar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nadar (otoportresi).

Nadar (asıl adı, Gaspard-Félix Tournachon, 6 Nisan 1820 - 21 Mart 1910), Fransız fotoğrafçı, karikatürist, roman yazarı, gazeteci ve baloncu

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nadar, 1820 yılında Paris'te doğdu (bazı kaynaklar Lyon olduğunu yazmaktadır). 1848 yılında Le Charivari isimli gazetenin karikatüristi oldu. 1849 yılında Revue comique ve Petit journal pour rire'yi yarattı. İlk fotoğraflarını 1853 yılında çekti. 1858 yılında ise havadan fotoğraf çeken ilk insan oldu. Ayrıca, Paris'in katakomblarında fotoğrafçılıkta ışık tekniklerini deneyen ilk insan da Nadar'dır.

1863 civarında Nadar büyük (6000 m³) bir sıcak hava balonu yaptı. İsmini Le Géant ("Dev") koyduğu balonu yaparken Jules Verne'nin Balonla Beş Hafta isimli romanından etkilendi. "Dev" projesi başarısız oldu ama Nadar'ı geleceğin "havadan ağır" makinelerde olduğu konusunda ikna etti. Nadar'ın ayrıca bir Jules Verne romanı olan Aya Seyahat'teki Michael Ardan'a ilham kaynağı olduğu bilinmektedir.

26 Eylül 1864'te "Dev" ile birlikte Brüksel'i ziyaret etti. Nadar, insanları balondan uzakta emniyetli bir mesafede tutabilmek için hareketli bariyerler kullandı. O günden sonra Belçika'da bu bariyerlere Nadar bariyerleri dendi.[1]

Nisan 1874'te, fotoğraf stüdyosunu bir grup ressama kiraladı. Ressamlar orada dünyadaki ilk izlenimci sergiyi açtılar. 1885 yılında, yazar Victor Hugo'yu yatağında ölmek üzereyken fotoğrafladı. 1886'da ise dünyadaki ilk fotoğraflı röportajı ünlü kimyacı Michel Eugène Chevreul ile yaptı. Nadar ayrıca erotik fotoğraflar da çekmiştir. 1895'ten tekrar Paris'e döndüğü 1910 yılına kadar Marsilya'da kaldı. Orada bir fotoğraf stüdyosu sahibiydi.

1910 yılında vefat eden Nadar Le Père Lachaise Mezarlığı'na gömüldü.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nadarafsluiting 2 Aralık 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. www.cornille-mct.be

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]