Na+/K+-ATPaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Na+/K+-ATPaz
Tanımlayıcılar
EC numarası 7.2.2.13
Veritabanları
IntEnz IntEnz view
BRENDA BRENDA entry
ExPASy NiceZyme view
KEGG KEGG entry
MetaCyc metabolic pathway
PRIAM profile
PDB structures RCSB PDB PDBj PDBe PDBsum
İyon akışı.
Alfa ve beta birimleri.

Na⁺/K⁺-ATPaz ( sodyum- potasyum adenozin trifosfataz, aynı zamanda Na⁺/K⁺ pompası veya sodyum-potasyum pompası olarak da bilinir), tüm hayvan hücrelerinin zarında bulunan bir enzimdir (bir elektrojenik transmembran ATPaz). Hücre fizyolojisinde çeşitli işlevleri yerine getirir.

Na⁺/ K⁺-ATPaz enzimi aktiftir (yani ATP'den enerji kullanır). Pompanın kullandığı her ATP molekülü için üç sodyum iyonu zarın dış tarafına atılır ve iki potasyum iyonu zarın iç tarafına alınır; bu nedenle pompa döngüsü başına nette bir pozitif yükün zarın dış dışına atılması söz konusudur.

Sodyum-potasyum pompası 1957'de, 1997'de yaptığı çalışmalarla Nobel Ödülü kazanan Danimarkalı bilim insanı Jens Christian Skou tarafından keşfedildi. Bu keşif, iyonların hücrelere nasıl girip çıktığının anlaşılmasında önemli bir adım attı ve uyaranlara yanıt vermek ve dürtüleri iletmek için bu pompaya bağlı olan sinir hücreleri gibi uyarılabilir hücreler için özel bir öneme sahiptir.

Tüm memelilerin dört farklı sodyum pompası alt tipi veya izoformu vardır. Her birinin benzersiz özellikleri ve doku ifade kalıpları vardır.[1] Bu enzim, P-tipi ATPaz ailesine aittir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]