NZB

Vikipedi, özgür ansiklopedi

NZB newzbin kelimesinin kısaltılmasıdan türetilmiş olup, Nzb, newsbin veya .nzb olarak da anılır. newzbin.com internet sitesinin sahipleri tarafından tasarlanmış XML (Genişletilebilir işaretleme diline) dayalı özgür bir dosya formatıdır. Usenet şebekesi üzerinden sayısal veri [Not 1] indirimini kolaylaştırmak amacıyla yayınlanmıştır. NZB dosyaları kısa bir başlık dosyası olup, kullanıcıların bir usenet forumunun bütün başlıklarını indirmesini gereksiz kılar. Açık kaynaklı olduğundan, gitgide daha çok Usenet okuyucu programlarında desteklenmektedir.

Bir örnek ele alalım: Usenet üzerinde büyük dosyalar (film, müzik gibi) genel olarak daha küçük parçalara bölünerek yollanır. Eğer Usenet hizmeti sağlayıcınız alt.binaries.* gruplarını sunuyorsa, bir dosya indirmek için bu gruplarda birçok küçük parçayı bulup indirmeniz, sonra da birleştirmeniz gerekecektir. NZB dosyalarını destekleyen bir Usenet okuyucu program, indirdiğiniz NZB dosyası sayesinde bu parçaları mesaj kimliklerine dayanarak etkin bir şekilde bulabilecek ve bunun ardından, bu parçaları birleştirip öz dosyayı yeniden yapılandıracaktır. NZB dosyaları, sadece bu küçük parçaların kolaylıkla bulunabilmesinde rol oynar.

Bu şekilde Google gruplarda 25 Ekim 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. görülebileceği gibi yazı temelli mesajlar için tasarlanan Usenet'in Bittorrent gibi P2p paylaşım ağlarına bir alternatif olmasına yardımcı olur.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Esas olarak bilişim ortamında tüm veriler sayısaldır, bu sözcük burada usenet üzerindeki yazısal mesajlar ile farkın altını çizmek için kullanılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

NZB formatını destekleyen özgür Usenet okuyucu örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]