Nüfus: 1280

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Nüfus: 1280
Jim Thompson Nüfus 1280 roman.jpg
Jim Thompson'ın "Nüfus: 1280" (Pop. 1280) adlı romanının kapağı
Yazarı Jim Thompson
Orijinal ismi Pop. 1280
Çevirmen Aziz Üstel
Ülke ABD Amerika Birleşik Devletleri
Özgün dili İngilizce
Dili Türkçe
Seri ismi Çağdaş Dünya Edebiyatı
Konu(lar) Polisiye
Türü Roman
Yayınevi Nisan Yayıncılık
Anadilinde
basım tarihi
1997
Yayın ortamı 3. Hamur kâğıt, ciltsiz, karton kapak
Sayfa sayısı 215 sayfa
Boyut ve ağırlık 13 x 19 cm
ISBN 9757496804

Nüfus: 1280, Amerikalı yazar Jim Thompson'ın 1964 yılında yazdığı polisiye romanın adıdır. Özgün adı Pop. 1280 olan roman, diğer eserlerinde olduğu gibi yazarın ölümünden sonra yayımlanabilmiştir. Roman Türkiye'de 1997 yılında Aziz Üstel'in çevirisiyle Nisan Yayıncılık tarafından yayımlanmıştır.(ISBN 975-7496-80-4)

Kısa bir süre Amerikan Komünist Partisine de üye olan yazar James Myers Thompson (1906 -1977) McCarthy döneminde kara listeye alınmış ve kitaplarının çoğunun yayımlandığını görememişti.[1] "Pop. 1280" romanı da onun ölümünden sonra basılan kitaplarından biriydi. Jim Thompson daha çok suç macera türünden piyasa romanları yazıyordu.

Kitabın ön kapağında yazarı tanımlamak için şu ibare kullanılmış: "Jim Thompson: Popüler ve Yenilikçi Edebiyat Arasında Bir Halka"

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanın konusu 1910'lu yıllarda Batı Texas'ta küçük, yerden bitme bir kasabada geçer. Romanın anti-kahramanı Nick Corey bu kasabanın şerifidir. Corey alkolik, herkesin horlayıp alay ettiği, kolayca satın alınır, güçsüz bir şeriftir. Pısırık ve acınacak derecede zavallı görünüşlü bu insan kendisinden nefret eden karısı, amansız metresi ve kendisini küçük gören sevgilisi arasında aşağılık bir hayat sürdürür. Ancak hiç belli etmemesine rağmen Nick Corey'in içinde de fırtınalar kopmaktadır. Aslında içten pazarlıklı bir psikopat olan Corey kendisini aşağılayan herkesten öç almaya karar verir.

Sinema uyarlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikalı yazar Jim Thompson'ın 1964 yılında yayımladığı "Nüfus: 1280" (Pop. 1280) adlı romanı, 1981 yılında Fransız yönetmen Bertrand Tavernier tarafından Coup de Torchon adıyla sinemaya uyarlanmıştı. Aynı zamanda Jean Aurenche'le birlikte senaryoyu da yazan Tavernier konuyu 1910'ların Batı Texas'ından 1938'in Fransız Batı Afrika'sına taşımıştı. Filmin baş rollerini Philippe Noiret ve Isabelle Huppert paylaşmışlardı. Fransızca çekilmiş olan film ABD'de Clean Slate, İngiltere'de ise Clean Up adları ile gösterime sunulurken Türkiye'de Sil Baştan adıyla gösterime girdi. Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü'ne aday gösterilen "Sil Baştan", Fransa'nın Oscar'ı sayılan César Ödülleri'nin neredeyse tamamına da aday gösterilmişti.

Film ve romanın farkları[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD'li yazar Jim Thompson'ın 1964'te yazdığı romanının konusu 1910'lu yıllarda Batı Texas'ta küçük yerden bitme bir kasabada geçiyorken, Fransız yönetmen Bertrand Tavernier, 1981 tarihli sinema uyarlamasında filmin konusunu 1938'in Senegal'ine taşımıştı. Senegal o tarihlerde bir Fransız sömürgesiydi. Romanın kahramanı Nick Corey Amerikan kasabasının şerifiyken filmin kahramanı Lucien Cordier (Philippe Noiret) bu küçük ücra Afrika köyünün Fransız polis şefi olmuştu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]