Musullu, Tokat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Musullu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 14
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60000

Musullu, Tokat ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Adını; Musullu oymağından almış olup (oğuzların bayındır boyuna bağlı bir oymak, Akkoyunlu Devletini kuran iki büyük bayındır oymağından birinin adıdır)Fatih Sultan Mehmet Han Anadolu-Türk birliğini sağlamak adına Akkoyunlu Devletine son verince,bu devlete bağlı Türkmen aşiretlerini Anadolunun çeşitli yerlerine iskan etmiştir. Köy'ün ne zaman kurulduğuna ve kaç yılında kurulduğuna dair bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Her yörenin kendine özgü bir kültürü olduğu gibi, Tokat-Merkez Musullu Köyününde kendine özgü kültürleri vardır. Bat,Tokat sarması Tokatta olduğu gibi bu köyedede mevcuttur,Köylüler geçimlerini Hayvancılıktan Sağlamaktatır. Yüksek Şehirlerde yaşayan köylüler,İstanbul,Ankara Vs.. Köyü yazları gelmekte ve tatillerini orada geçirmekteler. 2012 Yılında Başlayan Komşu baba Törenleri Düzenlenmektetir. Köyün Yöresel Sanatçaları ve çerve köylerden gelen sanatçılarla bu tören devam etmektetir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat merkezine 40 KM uzaklıkta olan bu köy,Karadeniz İklimi Görülmektedir. Kışın Sert ve Soğuk,Yazın İse Aşırı Sıcaktır. Köyün Etrafını Dağlar Çevirdiği İçin Temiz Bir Havası Vardır, Yaylası Köye 3 Km Uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2013 20
2000 14
1990 196
1985 241

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimde yapılmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik vardır. Sabit telefon yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]