Mus2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mus2
Mus2 logo.png
Geliştirici(ler) Utku Uzmen, M. Kemal Karaosmanoğlu (Data-Soft Ltd.)
İlk yayınlanma 2010
Kararlı sürüm 2.0.2 / 19 Mart 2013
İşletim sistemi Windows, Mac OS X
Erişilebilirlik Türkçe, İngilizce
Tür Nota düzenleyici
Lisans Kapalı kaynak
Resmî sitesi www.mus2.com.tr

Mus2, Türk makam müziği ve mikrotonal müzik eserlerinin notaya alımı ve seslendirilmesi için geliştirilmiş bir müzik yazılımıdır. Diğer nota düzenleyici yazılımlardan farklı olarak, Mus2'de kullanıcı herhangi bir akort sisteminde nota yazabilir ve bu notaları doğru entonasyonla dinleyebilir. Mus2 ayrıca sade arayüzü ve kolay kullanımı ile de beğeni toplamış bir yazılımdır.[1][2]

Gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mus2 ("musiki") aslen matematik mühendisi ve yazılım geliştirici M. Kemal Karaosmanoğlu tarafından geliştirilmiş bir nota düzenleme yazılımının ismiydi. Fakat bu yazılım, genel kullanıma hazır olmadığı düşüncesiyle kullanıcılara dağıtılmamıştı.

Yazılım geliştirici Utku Uzmen, Eylül 2009'da ayrı bir mikrotonal nota yazım programı olan Nihavent üzerinde çalışmaya başladı ve ilk beta sürümünü Mayıs 2010'da duyurdu.[3] Nihavent birkaç güncellemeden sonra, Data-Soft Ltd. tarafından dağıtılmak üzere Mus2 adıyla 15 Eylül 2010'da piyasaya sunuldu.[4]

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mus2'nin en önemli özelliği, nota portesinin akordunu, herhangi bir akort sistemine göre mutlak frekans, kesirli oran veya sent cinsinden ayarlamaya imkân sağlamasıdır. Aynı zamanda, kullanıcılar grafik dosyalarından ve müzik fontlarından aldıkları simgeleri, herhangi bir sent değeriyle arıza işareti olarak tanımlayabilirler (standart içerik olarak Klasik Türk müziği ve Türk Halk Müziği'nde kullanılan işaretler dahil edilmiştir). Türk bestekâr ve müzik kuramcısı Dr. Ozan Yarman, kendi tasarladığı 79 sesli kanun için Mandalatura adlı nota yazım sistemini geliştirirken Mus2'nin bu özelliğinden faydalanmıştır.[5]

Mus2'nin mikrotonal aralık desteği sadece simgelerden ibaret değildir; alternatif akort sistemli bir nota çalındığında, Mus2 eseri doğru entonasyonla, akustik ve elektronik çalgı sesi örnekleri kullanarak seslendirir.[6] Bunun dışında, 7/6'lık gibi tartımlarla ve 10:7 gibi bölümlemelerle çalışmak da mümkündür.

2.0 sürümünde, programa basit bir sequencer aracılığı ile MIDI kayıt özelliği eklenmiştir. Bu sayede herhangi bir MIDI enstrümanının tuşları herhangi bir akorttaki perdelerle eşleştirilebilmektedir. MIDI kayıt özelliğiyle program bir anlamda mikrotonal bir enstrüman olarak da kullanılabilir hale gelmiştir.

Mus2 ayrıca diğer nota programları arasından sade arayüzü ve kolay kullanımı ile de öne çıkmıştır. Programdaki nota yazım araçları, sadece kullanım sırasında gerekli olan seçenekleri gösteren bir araç şeridinde sunulmaktadır. Bir müzik simgesi nota kağıdına eklendiğinde, simgenin yerleşimi genellikle kullanıcının müdahalesini gerektirmeyecek şekilde otomatik olarak hesaplanır.

Mus2, nota, akort ve arıza işaretleri için, kolay kataloglamaya imkân sağlayan metadata (üstveri) içerebilen kendi dosya biçimlerini kullanır.[7] Notaları birçok grafik ve ses dosya biçimlerine aktarmak da mümkündür.

Mus2, Qt araç takımıyla geliştirilmiştir ve hem Windows, hem de Mac OS X altında kullanılabilir.[8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]