Muna el-Hüseyin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Muna el-Hüseyin
Muna, oğulları Abdullah ve Faysal ile, 1964
DoğumAntoinette Gardener
25 Nisan 1941 (82 yaşında)
Chelmondiston, İngiltere
Tanınma nedeniÜrdün Kralı II. Abdullah'ın annesi Eski Ürdün Kralı Hüseyin bin Talal'in ikinci eşi
EvlilikHüseyin bin Talal (1961-1971)
Çocuk(lar)4
AileBabası: Walter Percy Gardiner

Muna el Hüseyin evlilik öncesi adıyla Antoinette Gardener (d. 25 Nisan 1941, Chelmondiston, İngiltere), Ürdün Kralı II. Abdullah'ın annesi ve eski Ürdün Kralı Hüseyin bin Talal'in ikinci eşi. Talal bin Hüseyin ile evlendikten sonra Prenses Muna el Hüseyin ismini almıştır.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Ürdün'de İngilizlerin eğitimi ile sorumlu olan İngiliz Ordusu memuru Walter Percy Gardener'ın kızıdır.[1] Eğitimi tamamladıktan sonra, Ürdün'ün çektiği kuraklık nedeniyle oluşan su kıtlığı problemini çözmek için, İngiliz büyükelçiliğinden burada kalmayı talep etmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Tanışma ve evlilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Arabistanlı Lawrence filminin hazırlıkları sırasında tanıştıkları iddia edilir. Kral Hüseyin bazı askeri kuvvetlerin filmde yer almasına izin vermiş ve başka zamanlarda da film setini ziyaret etmiştir, bu sırada tanışmışlardır. Diğer bir iddiaya göre, kralla tanışmaları babası Ürdün'de askerî danışmanlık yaparken olmuştur. 25 Mayıs 1961'de evlenmişlerdir. Evliliği sonrasında Müslüman olarak yeni adını alan Muna el Hüseyin aşağıdaki sırayla 4 çocuk dünyaya getirmiştir:

  • Kral Abdullah (doğum 1962)
  • Prens Faysal (doğum 1963)
  • Prenses Ayşe (doğum 1968)
  • Prenses Zeyn (doğum 1968)

21 Aralık 1971'de boşanmıştır ama kraliyet unvanını kaybetmemiştir.

Şimdiki hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ürdün'de kalarak bugüne kadar sosyal etkinliklerde bulunmuştur ve oğlu Abdullah kral olduktan sonra etkinliği artmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ewing, Richard (5 Şubat 1999). "Prince's secretary mum who married a king". Coventy Evening Telegraph. 4 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2013.