İçeriğe atla

Mugan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mugan ya da Mugan Ovası, Hazar Denizi'nin batısında ve Aras Nehri'nin güneyinde yer alan ova.[1]

Mugan Ovası'nın bir kısmı günümüzde İran'ın kuzeybatısında ve Azerbaycan'ın da güneydoğusunda yer almaktadır. İran toprakları içerisinde kalan bölümü Erdebil Eyaleti sınırları içerisindedir.

İklim tarım ve hayvancılığa elverişlidir. Ova, Hazar Denizi'nin ılımanlaştırıcı etkisi altında olduğundan yıllık sıcaklık ortalama değerlerdedir. Nispeten soğuk olan Ocak ayı için ortalama 3-5 0C arasında görülen sıcaklık ile hafif şiddetli kışlar yaşanmaktadır. Ovada ara sıra donlar ve az kar yağışı görülmektedir. En sıcak ay olan Temmuz ayında 26-28 0C ortalama sıcaklık görülür. Jeolojisi ve iklimi nedeniyle ova bozkır özelliklerine sahiptir. Ovanın büyük bölümünde toprak, kahverengi step toprağı şeklinde olup, doğal bitki örtüsü kısa çayırlar şeklindedir.

Mugan ovası yüzyıllar boyunca göçebe kabilelerin otlak alanı olarak kullanılmıştır. Tarihte Türkler ve Moğollar tarafından da kışlak olarak kullanılmıştır. Nadir Şah, 1736’da Mugan ovasında düzenlenen kurultayda İran Şahı ilan edilmiştir.

  1. ^ Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

"MOḠĀN" Encyclopædia Iranica13 Mart 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. {{|url=https://www.webcitation.org/6DpGac4Ay?url=http://www.iranicaonline.org/articles/mogan-parent-i-ii |tarih=21 Ocak 2013 }}