Muşin

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Muşin (無心) yüksek düzeyli savaş sanatları eğitiminde kişinin yaşadığı bir bilinç durumudur. Terim, "zihin yokluğu olan zihin" anlamına gelen ve Zen'de kullanılan muşin no şin (無心の心), ifadesinin kısaltılmışıdır. Zihin yokluğu zihnin herhangi bir düşünce veya heyecan ile ilgilenmediği veya üzerine yoğunlaşmadığı ve her şeye açık olduğu durumu tanımlamakta kullanılmaktadır.

Muşin, savaşçı mücadele sırasında herhangi bir öfke, korku veya ego hissetmediği durumda ortaya çıkar. Muşin halinde gidimli/muhakeme eden (diskürsif) düşünce yoktur ve bu yüzden savaşçı rakibine yönelik herhangi bir tepkisinde tedirginlik yaşamaz ve serbest bir şekilde eylemde bulunabilir. Bu noktada kişi bir sonraki adımın ne olabileceğini düşünmez ve sezgisel olarak o hareketi gerçekleştirir. İleri düzeyli savaş sanatçıları da (ve diğer sporcular da aynı şekilde) deneyimleriyle rakipleriyle mücadele ederken Muşin'in ne olup ne olmadığını bilmeseler de bu durumu yaşamaktadırlar. Uzun yılların birikimi bu sporcuların reflekslerinin keskinleşmesini sağlamıştır.

Muşin konusunda kitaplarda en çok alıntı yapılan isimlerden biri efsanevi Zen üstadı ve kılıç dövüşçüsü Takuan Soho'dur. O, "Zihin her zaman akış durumunda olmalıdır zira herhangi bir yerde durduğunda akış kesilmiş demektir ve bu kesiliş zihnin iyi haline zarar verir. Kılıç dövüşçüsünün durumunda bu ölüm demektir....Kılıç dövüşçüsü rakibinin karşısında durduğundan rakibini, kendisini, düşmanının hareketlerini düşünmeyecektir." der.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]