İçeriğe atla

Motorola 6800

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Motorola 6800 mikroişlemci

6800 ("Altı Bin Sekiz Yüz") Motorola tarafından 1974 yılında tasarlanan 8 bitlik bir mikroişlemcidir. MC6800 mikroişlemcisi M6800 Mikro bilgisayar sisteminin parçasıydı. Sistem aynı zamanda seri ve paralel arayüzler sahipti; ICs, RAM, ROM ve diğer destek çipleri gibi. Önemli tasarım özelliği M6800 ailesi IC'lerin diğer mikroişlemcilerin çoğunluğu üç gerilime ihtiyaç duyduğu halde yalnızca bir beş voltluk güç kaynağı gerektirmesiydi. M6800 Mikrobilgisayar Sistemi Mart 1974'te tam üretime geçti.[1]

  • 1974 yılında bir entegre üreticisi olan Motorola firması 8-bitlik 6800 mikroişlemcisini üretti.
  • 1979 yılında Motorola 68000 kodlu 16-32 bit arasında bir mikroişlemci üretti.16 bitlik veri yoluna sahip bu işlemcideki kaydedicilerin 32 bitlik olması,16MB’lık bir bellek adreslemesini de beraberinde getirdi.Kapasitenin bu kadar büyük olması 68000 işlemcisini popüler yaptı.

Motorola 6800 Özellikleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak Motorola firmasının ürettiği ürünlerden günümüze kadar gelen 8-bit mikroişlemcilerde ana çekirdek olarak bu işlemci kullanılmıştır. 6800, anlaşılır komutlar ve daha fazla adresleme modu kullanması,kaydedicisinin fazla olmamasından dolayı veri manevrasında sık sık belleği kullanmasından dolayı belleğe dayalı işlemciler olarak anılır.

Zamanlama ve Kontrol Ünitesi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Sistemin Tüm İşleyişinden ve işlemin zamanında yapılmasından sorumludur.

PC(Program Counter)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Program sayıcısı olarak nitelendirdiğimiz bu eleman adres ucu kadar bite sahiptir.O anda çalışacak olan komutun adresini üzerinde bulundurur.

IR(Instruction Register)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Komut Kayıtçısıdır.O anda çalışan komutu üzerinde bulundurur.

Komut Kodu Çözücü

[değiştir | kaynağı değiştir]

Komut kayıtçısından gelen bilgileri kontrol sinyalleri oluşturacak şekilde kodlar.

Akümülatör A – B

[değiştir | kaynağı değiştir]

A ve B olmak üzere iki tanedir.Data ucu kadar bite sahiptir.ALU tarafından kullanılırlar.•Genelde o andaki dataları veya işlem sonuçlarını üzerinde bulundururlar.

Dizin Yazmacı(X)

[değiştir | kaynağı değiştir]

16 bitliktir.Kullanılacak gerçek hafıza yerini belirlemek için bu kayıtçı değer,komutla belirtilen adrese eklenir.

Yığın İşaretçisi(SP)

[değiştir | kaynağı değiştir]

16 bitliktir.Hafızadaki herhangi bir hücre adresini üzerinde bulundurur.Yığın kapasitesine bağlı olarak içe dallanmalar yapılabilir.Eğer yığın kapasitesi yetersiz ise yığın taşması (stack overflow) problemi ortaya çıkar.

CCR(Durum Kodu Yazmacı)

[değiştir | kaynağı değiştir]

ALU ile birlikte çalışır.Bu kaydediciye bayrak denmesinin sebebi karar vermeye dayalı komutların yürütülmesinde sonuca göre daha sonra ne yapılacağını bit değişimiyle bu kaydedicinin 1-bitlik hücrelerine yansıtmasıdır.Bu bitlerin 1 olması bayrak kalktı, 0 olması bayrak indi anlamındadır.

  1. ^ "Motorola joins microprocessor race with 8-bit entry". Electronics. 47 (5). New York: McGraw-Hill. 7 Mart 1974. ss. 29-30.