Motor protein

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Motor proteinler, uygun bir tabakanın yüzeyi boyunca hareket edebilen bir tür moleküler motordur. ATP'nin hidrolizi tarafından enerjilendirilirler ve kimyasal enerjiyi mekanik işe dönüştürürler.

Hücresel işlevler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir motor proteinine en belirgin örnek, kas liflerindeki miyozin proteinidir. Miyozin, hayvanlardaki kas lifinin kasılmasını sağlar. Motor proteinleri, sitoplazmadaki protein ve veziküllerin en aktif taşınmasını taşınması sağlar. Kinesinler ve dineinler, aksoplazmik taşıma, iğ iplikleri bilgisi taşıma ve mitoz ve mayoz bölünme esnasındaki kromozom ayırma gibi hücrelerarası taşımada başrol oynar. Dinein, kamçılarda bulunur ve hücre motilitesinde (örneğin, spermde) çok önemlidir.

Motor protein kusurları ile ilgili hastalıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hücredeki motor proteinlerin önemi, işlevlerini tam olarak yerine getirdiklerinde ortaya çıkar. Örneğin kinesin eksikliği Charcot–Marie–Diş hastalığı ve bazı böbrek hastalıkları olarak sınıflandırılır. Dinein eksikliği, solunum sisteminin kronik enfeksiyonudur. Sil, dineinsiz işlevini gerçekleştirir.

Diğer moleküler motorlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yukarıdaki motor proteinleri bir tarafa bırakılırsa, hücrede kuvvet ve tork oluşturma kabiliyetine sahip birçok protein vardır. Bu moleküler motorların birçoğu, hem prokaryot hem de ökaryot hücrelerde sıkça bulunur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]