Clinton–Lewinsky skandalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Monica Lewinsky skandalı sayfasından yönlendirildi)

Monica Lewinsky skandalı, Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky ile dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton'ın Oval Ofis'te yaşadıkları seks skandalı.

Arka planı[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası Rus göçmeni Yahudilerden Doktor Bernard Lewinsky bir onkolog, annesi Marcia Lewis ise, Beverly Hills'te yaşayan varlıklı bir ailenin kızı olan Lewinsky, Santa Monica Community Kolejinde psikoloji öğrenimi gördükten sonra Beyaz Saray'da göreve başladığı Temmuz 1995'ten Nisan 1996'ya kadar önce stajyer, sonra memur olarak çalıştı.

15 Kasım 1995 günü Clinton ile ilk kez birlikte oldular.

Beverly Hills Lisesinin eski öğretmenlerinden evli ve iki çocuk babası olan Andy Bleiler, geçen yıla kadar Monica ile ilişkisinin sürdüğünü ve genç kızın, Beyaz Saray'da çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra başkanla ilişkiye girdiğini kendisine anlattığını belirtti.

Skandal ile ilgili komplo teorileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Uyguladığı ekonomi programı, ülkeye belirli bir oranda refah getiren Clinton, dış politikada yine Orta Doğu barışında arabulucuk görevini başarıyla yürüttü. Kosova'da Arnavutlara yönelik Sırp baskısının sona ermesi için düzenlenen NATO operasyonuna başkanlık etti.

Clinton'a karşı yürütülen kampanyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Clinton'ın başkan olmadan önce valiliğini yaptığı Arkansas eyaletinde Mensa adlı gizli bir havalimanından Güney Amerika'ya yönelik esrar ve silah kaçakçılığı işini yönettiği ortaya atıldı.
  • Valiliği sırasında Clinton'ın siyahi bir kadınla ilişki kurduğu, ondan bir kız çocuğu olduğu da ortaya atıldı ve ilişki kurduğu söylenen siyahi kadın, basının önüne çıkarıldı ve demeçler verdi.
  • Danışmanlarından Vince Foster (onun da Hillary ile ilişkisi olduğu iddia edildi) bir gün Beyaz Saray'ın yakınında bir alanda arabanın içinde ölü bulundu. İntihar notu da vardı ama onun öldürülmesi emrini Clinton'ın verdiği, başkanlığının sonuna kadar öne sürüldü.

Teoriye kaynaklık eden iddialar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mihail Sergeyeviç Gorbaçov 1997'nin son haftasında gazeteci Zülfü Livaneli ile yaptığı röportajda "Amerika'da en tepeye kadar uzanan ve hegemonyacılığa bel bağlamış olan bazı çevreler, Clinton'a, Amerikan liderliğinin dünyaya hükmetmek anlamına geldiği fikrini empoze etmeye çalışmaktadır. Bu tam bir ütopyadır. Daha önce komünizm ütopyası vardı. Bu tam bir aptallıktır." demiştir.

İsteklerini Clinton'a kabul ettiremeyen çevreler, çeşitli hileler ve seçim oyunlarıyla George W. Bush'u iş başına getirerek Orta Doğu'da enerji kaynakları üzerinde Amerikan hegemonyası oluşturma stratejisini uygulamaya koydurttukları iddia edilmiştir.

"Oval-oral" ilişkisi Orta Doğu'da belki barışı sağlamak üzere olan Netanyahu-Arafat görüşmesi arefesinde meydana gelmiştir.

Burada amacın Başkan Clinton'ı koltuğundan ederek Clinton'la "özdeşleşmiş" ya da Clinton'ın "kafaya koyduğu" "İsrail-Filistin" barış girişimlerinin önünü keserek Arafat'ın Washington'dan ayağını kesmek ve İsrail devletine rahat nefes aldırmak! olduğu görüşü dile getirilmektedir.

Skandalın aktörleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Evelyn Lieberman Clinton'ın Yahudi asıllı danışmanlarından biridir ve Monica Lewinsky'nin Pentagon'da işe alınmasını sağlayan kişidir. Lewinsky diğer stajyerlerin sahip olmadığı bazı ayrıcalıklara Başkan'ın talimatı ve bilgisi dışında sahip olmuştur: Avrupa'ya gezi harcamalarının devlet bütçesinden karşılanması ve Beyaz Saray'a gece giriş kartı sahibi olması... Lewinsky'nin Beyaz Saray'a monte edildiği görüşünü desteklemektedir.

Lewinsky'nin Beyaz Saray'a nasıl çalışmak için sokulduğu ve başkanın odasında onunla yalnız kalabildiği konusunda bayağı şüpheler de vardır.

İddialara göre, Mossad ajanları, Cumhuriyetçi muhalefetle birlikte Clinton'ın hoşlandığı kadın özelliklerini taşıyan Yahudi kökenli Monica Lewinsky'yi Beyaz Saray'a stajyer olarak soktu.

Başsavcı Kenneth Starr'ın, Clinton'ı cinsel tacizle suçlayan Paula Jones'un avukatlarına bu bilgiyi aktarması ile avukatlar da Monica Lewinsky'yi Clinton'ın uçkur düşkünlüğünü ispat için tanık göstererek itibar kaybetmesine yol açtılar.

Linda Tripp skandalın ortaya çıkmasını sağlayan kişidir ve Monica'nın mesai arkadaşıdır. Lewinsky'nin telefon konuşmalarının kaydedilmesi talimatını ise Yahudi asıllı yayıncı Lucianne Goldberg'ten almıştır.

Başsavcı Starr'ın raporu[değiştir | kaynağı değiştir]

Monica Lewinsky skandalının Clinton'ın düşmanları tarafından planlandığı ve Cumhuriyetçilere yakınlığı ile bilinen Başsavcı Starr soruşturmasının da o insanlar tarafından örgütlendiği söylendi.

Raporda Clinton'la Monica Lewinsky arasındaki cinsel oyunlar son derece detaylı şekilde, adeta pornografik bir hikâye gibi anlatıldı ve basına sızdı.

Bazı özetler:

  • 31 Aralık 1995 Pazar: Başkan, Monica Lewinsky'yi Oval Ofis'e davet etti. Monica'nın kazağını sıyırdı. Göğüslerini okşadı ve öptü. Bundan sonra Monica Oval Ofis'in çalışma bölümünün koridorunda Başkan'a oral seks yaptı.
  • 21 Ocak 1996 Pazar: Clinton, Lewinsky'yi yine Oval Ofis'e çağırdı. Monica'nın kazağını çıkararak göğüsleriyle oynadı. Pantolonunun fermuarını indirdi. Cinsel organını çıkararak gösterdi. Monica yine başkana oral seks yaptı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]