Momotaro

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Momotarō bebeği

Momotarō (桃太郎, Momotarou) Japon folkloründe popüler bir kahraman. Şeftali oğlan, şeftali çocuk anlamına gelmektedir. Momotarō çeşitli kitapların, filmlerin başlığı olarak kullanılmıştır.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Momotarō dünyaya dev bir şeftalinin içinde gelmiştir. Yaşlı çocuksuz bir kadın onu nehir kenarında çamaşır yıkarken bulur. Kadın ve kocası tam şeftaliyi yemek üzereyken içinden çıkmaya çalışan çocuğu fark ederler. Çocuk onlara kendilerine bir oğul olarak cennetten gönderildiğini söyler. Yaşlı çift çocuğa şeftali ("momo") ve oğlan ("taro") adını takar.[1]

Yıllar sonra, Momotarō anne ve babasından ayrılıp uzak bir adadaki şeytanlarla savaşmaya gider. Momotarō yolda bir köpek, bir maymun ve bir sülün ile tanışıp arkadaş olur. Arkadaşlarının sayesinde adadaki şeytanları yok eder. Sonra ailesi ile beraber refah içinde yaşamaya devam eder.[1].

Bu hikâye aynı zamanda bir çocuk şarkısına da konu olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Ozaki, Yei Theodora (1903). "Momotaro, or the story of the Son of a Peach". The Japanese Fairy Book. Archibald Constable & Co. 3 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2015.